تاریخچه طراحی جواهر
تاریخچه طراحی جواهر” در دوران مدرن”
سپتامبر 30, 2019
چظور یک طراح شویم how to get fashion design
طراح مد موفق چه کسی است؟
سپتامبر 30, 2019
Show all

معمار و طراح جواهر

زاها حدید و طراحی جواهر

معمار و طراح جواهر. آیا طراحی معماری و جواهرات میتوانند به هم مرتبط باشند؟ زیاد سخت نیست اگر فکر کنیم هر دو سازه ای هستند در قیاسی نا برابر. در اینجا به نام های از معماران مشهوری اشاره میکنیم که به طراحی جواهر هم روی آورده اند .

بسیاری از معماران و طراحان سازه های بزرگ به رشته طراحی جواهر نیز علاقه نشان داده اند . طراحی خلاقانه ای از ایده های هندسی ایشان در فضای کوچک اما فاخر و لوکس نمایش داده شده اند .در این مقاله چند تن از ایشان را معرفی میکنیم .

معمار معتبر تام راکر

تام راکر (TomRucker) جواهرساز آلمانی از اولین افرادی است که در زمینه استفاده از ماشین جوش لیزری در جواهرسازی سرمایه‌گذاری گسترده‌ای کرده است.

معمار  معتبر تام راکر  طراح معمار

جواهرات هوشمندانه ساخته شده او از صدها سیم بسیار باریک پلاتین یا طلای به هم پیچیده تشکیل شده است که وزنی بسیار سبک دارند. تام به دلیل خلاقیت‌های بسیار خود تاکنون جوایز بین‌المللی متعددی دریافت کرده است . سال گذشته مجموعه‌ای از آثار او به انتخاب زاها حدید معمار مشهور در نمایشگاه معتبر «Goldsmiths’Fair» به نمایش گذاشته شده است. چهره مشهور دیگر این سبک از جواهرسازی جنیفر سیکر است که در آثارش الهام از مهندسی و معماری مدرن به وضوح دیده می‌شود.
او از اولین جواهرسازان انگلیسی است که از شیوه «نمونه‌سازی سریع» برای کوچک کردن اشکال معماری در کارهای خود بهره گرفته است. از دیگر چهره‌ها و می‌توان گفت یکی از پایه گذاران طراحی مدرن جواهرات، اوته دکر (UteDecker) جواهرساز آلمانی، معروف به «معمار جواهرسازان» است.

طرح‌های مجسمه‌وار پوشیدنی او ترکیبی از فرم‌های پویای مینی‌مالیستی و بافت‌های سطحی بسیار زیبا است. او همچنین از طرفداران جواهرات اخلاق گرایانه است و از اولین طراحانی است که مجموعه جواهرات خود را با طلای عادلانه استخراج شده خلق می‌کند. برند نوپای« Roul & Co»که تنها پنج سال از تاسیس آن می‌گذرد جواهرات زنانه بی‌نظیری را با استفاده از تکنیک فرم ‌های سیمی خلق می‌کند.

معمار  معتبر تام راکر  معمار و طراح جواهر مدرن

زوج نیویورکی موسس این برند جواهرات حجیم خود را که با الهام از طبیعت و معماری خلق شده است، میراثی از آینده نام‌گذاری کرده‌اند. جواهرات نیکلاس لو طراح  جواهر هنگ کنگی که تا پیش از راه‌اندازی برند خود در محضر استادانی چون شان لین (ShaunLeane)، فیلیپ تریسی (Philip Treacy)، و لارا بوئینک (Lara Bohinc) دوره دیده است را می‌توان به دو دسته مینی‌مالیستی و ماکسی‌مالیستی دسته‌بندی کرد.

این طراح به تقارن خطوط علاقه عجیبی دارد و عشق به آرت دکو و پیروی از سبک‌های کلاسیک یونان و روم در کارهای او به وفور دیده می‌شود. مجموعه «سرگیجه» او که با الهام از آسمانخراش‌های نیویورک طراحی شده و در زمره کارهای مینی‌مالیستی او جای می‌گیرد و تاکنون جواهرات متعدد حوزه طراحی جواهر را دریافت کرده است.
 این جواهرات زاویه‌دار و گرافیکی کاملا مدرن و امروزی است، اما  این جواهرات قفس‌گون گرایش جدیدی نیست. در سال 1941 دوک فالکو دی وردورا (Verdura) جواهرساز ایتالیایی ساکن نیویورک  برای دوروتی پالی هیرشان (DorothyPaleyHirshon) یکی از نمادهای دنیای مد انگشتری به سبک قفس‌گون طراحی کرد . پس از آن بود که این گرایش به یکی از طرح‌های کلاسیک دنیای جواهرات تبدیل شد. این انگشتر که از طلای سرخ و زمرد آبی ساخته شده است هم اکنون بخشی از مجموعه موزه‌ای جواهرات وردورا است اما نمونه‌های مشابه آن با سنگ‌های قیمتی مختلف چون کوارتز هنوز هم از پرفروش‌ترین جواهرات این برند است.

معمار و طراح جواهر آیکا آزبنک

معمار خلاق و خوش ذوق آیکا آزبنک جواهرات و زیورآلات مدرنی را با الهام از سازه های معماری شهر ها برای مارا پاریس طراحی کرده است.

مارا پاریس یک برند معروف جواهر سازی است که همه ی زیورآلات آن ظریف و دست ساز تولید می شوند.

بیشتر این جواهرات که شامل گردنبند، گوشواره و انگشتر هستند مانند سازه های معماری پوشیدنی از جمله پنجره های مدرن، ساختمان های معروف و لامپ های جالب در سایز های کوچک هستند.

در طراحی جواهرات او تلفیق هنر و معماری به چشم می خورد، قطعات از اشکال مختلف هندسی مانند مثلث، مربع و دایره تشکیل شده اند.

جواهرات و زیورآلات مدرن آیکا آزبنک
جواهرات و زیورآلات مدرن آیکا آزبنک

معمار مشهور و طراح جواهر خلاق ” زاها حدید”

زاها حدید را باید معمار اسطوره مدرن دانست، کسی که به راحتی توانست پله های موفقیت را یکی یکی طی کند و به عنوان برترین طراح جهان شناخته شود، طراحی که در اکثر کشورهای جهان حدالامکان یک بنای بینظیر از خود به جا گذشته است و تا مدتها اسم خود را بر سر زبان انداخته است. این معمار برجسته تابعیتی عراقی – بریتانیایی دارد و اغلب آثار وی انعکاس و آمیزه ای از ساختمان سازی و زمین شناسی دارد.

آثار و طراحی های وی بسیار متفاوت با آنچه تاکنون در دنیای پیرامون دیده ایم فرق دارد. به گونه ای که به راحتی می توانید پلی میان مدرنیسم و عصر دیجیتال را در آثارش یافت. حدید در سال ۲۰۰۴ نخستین زنی بود که به دریافت جایزه معماری پریتزکِر نائل آمد. او در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خویش حدود ۹۵۰ پروژه را در ۴۴ کشور به اجرا درآورد.مجله فوربز در سال ۲۰۰۸ او را به عنوان شصت و نهمین زن قدرتمند جهان لقب داد.

زاها حدید و جواهرات
زاها حدید و جواهرات

زاها حدید در دنیای جواهرات

البته زاها حدید در کنار طراحی ساختمانها و برج های آینده نگرانه در زمینه های دیگر نیز فعالیت داشت که میتوان به طراحی جواهرات و حتی مد و پوشاک اشاره کرد. مرگ نابه‌هنگام این طراح تنها چند هفته پس از رونمایی از مجموعه جواهرات نقره او برای خانه طراحی و محصولات نقره‌ای سوئدی، گئورگ ینسن«Georg Jensen» در نمایشگاه «بازل ورلد» صورت گرفت، رونمایی جهانی این جواهرات باشکوه قرار است در ماه سپتامبر انجام شود. این تاریخ تغییر کند یا باقی بماند فرقی نمی‌کند، آنچه حائز اهمیت است خلاقیت ناب این هنرمند است که واقعا هیچ مرزی نمی‌شناسد.

زاها حدید در دنیای جواهرات
زاها حدید در دنیای جواهرات

نکته حائز اهمیت در جواهرات طراحی شده توسط حدید نزدیک بودن آنها به ساختمانهایی است که توسط خود او طراحی شده اند، طراحی های فوق العاده و باورنکردنی که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

این مجموعه از پنج انگشتر و سه دستبند،النگو تشکیل شده است. برند مشهور دانمارکی «گئورگ ینسن» در سال ۲۰۱۲ توسط شرکت هلدینگ «اینوست کروپ» خریداری شد . دیوید چو مدیر و رئیس هیات مدیره آن است. داستان همکاری این برند با زاها حدید از آنجا آغاز می‌شود. دیوید چو پس از رسیدن به سمت مدیریتی خود تصمیم گرفت میراث کمپانی را حفظ و آن را برای قرن بیست و یکم مدرن کند. از اولین گام‌های شروع این برنامه و پوست‌اندازی، همکاری با طراحان و هنرمندان مشهور بود که پیش از این جزو میراث این شرکت بود اما به فراموشی سپرده شده بود.

جواهرات با طراحی زاها حدید
تصاویر جواهرات با طراحی زاها حدید

داستان از این قرار است که آقای چو در مراسم افتتاحیه پروژه «ونگ جینگ سوهو» پکن به همراه زاها حدید و تیم طراحی بر سر یک میز حضور داشت. در آنجا بود که آنها فورا تصمیم گرفتند که خط تولید جواهرات راه‌اندازی کنند. او از پروژه جواهرسازی مشترک با عنوان «همکاری واقعی» یاد می‌کند. چو ادامه می‌دهد: «ما از طریق حضوری، مکالمه و ایمیل همکاری بسیار نزدیکی با تیم طراحی زاها حدید داشتیم، فرایندی روان و همکاری بسیار نزدیک، زاها حدید اجرای طرح خود را به ما سپرد و ما توانستیم تصویر ذهنی او را به واقعیتی بی‌مانند تبدیل کنیم. این جواهرات به معنای واقعی مجسمه‌هایی پوشیدنی هستند.»

زاها حدید در رابطه با همکاری خود با «گئورگ ینسن» گفته است: «همکاری با آنها فرصتی برای بیان ایده‌هایم در مقیاسی متفاوت و البته بستری متفاوت فراهم آورد، یک تمامیت ذاتی در منطق ساختاری ارگانیک یافت شده در طبیعت وجود دارد و ما عمدتا برای ایجاد و خلق محیط‌ها به انسجام نظام‌های طبیعی نگاه می‌کنیم، چالش ما این بود که این نگاه و نظریات را به چیزی پوشیدنی تبدیل کنیم و همزمان تاریخچه غنی گئورگ ینسن را به دنیای جدید معرفی کنیم.»
قطعات این مجموعه از نقره استرلینگ، نقره با روکش رودیوم سیاه و تزئینات الماس سیاه ساخته شده و طراحی آن متشکل از اشکالی روبان مانند و نرم در تضاد با زوایای تند است. نقره به طور معمول به شکل جلا داده شده و مات است، استفاده از رودیوم و الماس سیاه به این جواهرات، ظرافت، فضایی گرافیکی و فرم‌هایی معمارگونه بخشیده است. این مجموعه، تنها جواهراتی منحصربفرد با نام بزرگی چون زاها حدید نیست، این مجموعه الهام گرفته شده از معماری، ظرافت مدرن و موتیف‌های معاصر را بیان می‌کند و سال‌های سال الهام‌بخش دیگر طراحان خواهد بود.

تصاویر جواهرات با طراحی زاها حدید
تصاویر جواهرات با طراحی زاها حدید
زاها حدید و جواهرات
زاها حدید و جواهرات
تصاویر جواهرات با طراحی زاها حدید
تصاویر جواهرات با طراحی زاها حدید
زاها حدید در دنیای جواهرات
زاها حدید در دنیای جواهرات
زاها حدید و جواهرات
زاها حدید و جواهرات
زاها حدید در دنیای جواهرات
زاها حدید در دنیای جواهرات

منبع: جواهر لوکس- مد انلاین –

شاید این مطلب را هم بپسندید:تاریخچه طراحی جواهرات در دوران مدرن

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 9 =