لباس های مینمال
استایل مینیمال
مارس 23, 2021
طراح لباس فرح پهلوی
آوریل 8, 2021
Show all

ترند چیست؟ نقش آن در مد چگونه است ؟

trend and fashion

ترند چیست؟ نقش آن در مد چگونه است ؟اصطلاح ترند (Trend) یا روند اصطلاحی که به نظر می رسد معنای معادل مد باشد اما در واقع معنای متفاوتی را در بر دارد .

معنای ترند چیست ؟

تعریف و معنی trend در فرهنگ لغت ›فرهنگ لغت ” “روند”است. ترند تعیین روند به معنای انجام کاری است که مورد قبول عموم گردد و بسیاری دیگر از آن تقلید کنند.

معنای روند یا ترند در مد چیست؟


Trend به مواردی اطلاق می شود که در یک برهه از زمان محبوب هستند. اصطلاح روند اغلب در رابطه با مد استفاده می شود. در صنعت مد ، روند به مدهایی گفته می شود که در یک مقطع زمانی خاص محبوب هستند. به عنوان مثال ، لباس های تاب در دهه 1950 رواج داشته است.

20th Century Fashion History: 1950-1960 | The Fashion Folks
ترند سال های 1950


ویا در نمونه ای دیگر از روند مد در 2019-2020 می توان مثال بزنیم که ؛ شامل لوازم جانبی مد و مجزا مانند کلاه های بزرگ ، کیف های بامبو ، جواهرات پوسته و کمربندهای تزئین شده است. همچنین ، الگوهای رنگ کراوات ، پولک ، حاشیه و آستین های پف دار در این روند قرار گرفت.

On the street at New York Fashion Week Spring 2020. Photos: Jeremy Kang/Fashionista; Imaxtree (4)
ترند

ترند در مد به معنای روندی است که به شایع شدن مدل یک لباس به کمک ایکون های مد اتقاق می افتد . اما ایکون های مد چه کسانی هستند . بگذارید ساده تر بگویم وقتی شخصی یا گروهی به ترویج شکل خاصی از لباس یا پوشاک می پردازد که مورد توجه جمعیتی قرار بگیرد .در واقع ترند اتفاق می افتد . اما این جمعیت می تواند باعث استمرار این مدل لباس شود . یا خیر پس از مدت کوتاهی از دور خارج شود .

Match the Iconic Fashion Moment with the Movie - Trivia Quiz - Livingly
تصویرری از یک هنر پیشه می تواند به عنوان ایکونی در ایجاد ترند کمک کند .

مثلا هنرپیشه ای یا خواننده ای باعث ترویج مدل خاصی از مو و لباس شود و پس از مدتی از دور خارج می شود . این در واقع ترند شدن دوره ای یک مدل است مثلا مدل گوش الاغی در چند سال گذشته و یا مدل موی کچل در سالهای دورتر.

فرارو | گوش الاغی، چشم گربه‌ای، لب شتری و دماغ خوکی!
ترند های مقطعی

اما عامل اصلی کمک کننده در ترند در دنیای امروز شبکه های اجتماعی هستند . چیزی که خود این شبکه ها با نوشته ای که مورد نظر چمع قرار می گیرد . آن مطلب یا نوشته را اصطلاحا می گویند ترند شده است . مثلا در تویتر با توجه به موضوعات و توئیت هایی که در یک زمینه خاص ارسال می شود و بیشترین مشارکت کننده را در یک واحد زمانی روز را دارند، ترند توئیتر می گویند. این موضوعات باتوجه به منطقه ای که انتخاب می شوند، در کنار پروفایل توئیتر نمایش داده می شوند.

معمولا ترند های روز و مهم و سر تیتر های خبرها در جستجو های گوگل به طور ویژه نمایش داده می شود. این نوع ترند شدن مطالب در شبکه های اجتماعی به ترند ها در صنعت مد هم کمک می کنند . یعنی توجه عمومی و ترویج یک مدل لباس یا مدل مو یا سبکی خاص تنها به دلیل خاص مانند دلایل سیاسی ، اجتماعی ، تکنولوژی و یا فرهنگی .

Che Guevara: The Iconic Fashion Icon
چگوراو حمایت از او روی لباس به عنوان ایکون سیاسی

به عبارت دیگر (“هر چیزی که در یک بازه زمانی خاص مد شود و یا قرار باشد که مد بشود یک روند مد نامیده می‌شود. روند مد می‌تواند در حیطه پوشاک، استایل، شکل اندام، معماری و یا دیگر فاکتورهای اجتماعی باشد. روندهای مد یا ترند‌ها بسیار سریع تغییر می‌کنند و وقتی صحبت از ترند می‌شود منظور آخرین روند یا ترند در دنیای مد است. ایجاد کننده ترند یا روند در واقع در مد به عنوان طراح لباس هم مطرح است . یعنی کسی که چیزی را مد می کند .

ترندهای مد اکثراً در بازه‌های زمانی سه ماهه و با تغییر فصل ایجاد یا تعیین می‌گردند. در مجامع پیگیری کننده مد و فشن به تناسب روندهای مد همواره گروه‌هایی به عنوان پیش بینی‌کنندگان روند مد حضور دارند. که با تحلیل بازار و شواهد و نیازسنجی بازار به تعیین و پیش بینی روند مد می‌پردازند. مصداق این کلمه در فشن ایده ها و پیشنهاداتیه که برندهای بزرگ و صاحب سبک توی کالکشن هاشون به عموم مردم ارائه میدن .تعدادی از این ترندها از طرف عموم پذیرفته میشه و تعداد زیادی ازش استفاده میکنن و تعدادیش هم مورد توجه قرار نمیگیره .”)

Fall Fashion Trend Alert 2019 - Classy Path

به عبارت ساده تر ترند ها یا روند اتفاقی در حال وقوع است . چیزی که از اکنون شروع شده و تا آینده ای دور یا نزدیک ادامه خواهد داشت . اما مد شکلی از یک گرایش است که بر اساس یک تفکر و یا زمینه ای فکری یا فرهنگی با ریشه های عمیقتر اتفاق افتاده و با دامنه ای گسترده در زمان خاصی ظهور پیدا کرده و منجر به ساختن سبکی تاریخ ساز می شود . یا بهتر بگویم در تاریخ به عنوان یک سبک شناخته خواهد شد . مثلا سبک پوششی هیپی که بر اساس یک جنبش اعتراضی شکل گرفت و دامنه آن از موسیقی و لباس و سبک زندگی را شامل می شد و تداوم آن را در دوره های بعد نیز با حظور سبک های بعدی مانندد گوتیک می توان دید.

نویسنده : مریم زمانی

شاید به مطالب زیر نیز علاقمند باشید

استایل مینیمال

کانیه وست در دنیای مد

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =