shoe design
طراحی کفش را از کجا شروع کنیم ؟
اکتبر 1, 2019
معیار های زیبایی در عصر Criteria how is the beauty
معیارهای زیبایی در عصر حاضر
اکتبر 3, 2019
Show all

آموزش راندو در طراحی جواهرات

آموزش راندو در طراحی جواهرات

Handmade Jewelry Design Tips

آموزش راندو در طراحی جواهرات . راندو با استفاده از ابزار مختلفی قابل اجرا است. گاهی انتخاب ابزار راندو بستگی به محصول مورد طراحی دارد. متداول ترین ابزارها در راندو، مارکر (ماژیک طراحی)، آبرنگ، گواش و مدادرنگی (معمولا به عنوان مکمل ماژیک و آبرنگ) می باشند. تکنیک های مختلفی برای راندو دستی در انواع محصولات صنعتی وجود دارد که طراح مطابق با اهداف خود در نمایش محصول و ارائه ی کار از آن ها بهره می گیرد. یکی از تکنیک های بسیار متداول در راندو جواهرات و زیورآلات، تکنیک راندو با گواش است که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

ابزار و لوازم مورد نیاز:
– اتود 0. 3 یا 0. 5
– مقوای بدون بافت (مقوای کانسون بدون بافت مناسب می باشد)
– قلم مو (شماره های 00، 0، 2، 4 پیشنهاد می شود)
– گواش (طیف رنگ های زرد روشن و زرد تیره، طیف رنگ های قهوه ای و اُکر، سیاه و سفید، رنگ های انتخابی برای سنگ ها: قرمز، سبز زمردی، آبی لاجوردی و غیره)
– سایر لوازم متفرقه: خودکار مشکی، آبرنگ و رنگ های جوهری، کاغذ کالک، ابزار ترسیم

خواص گواش
1. ایجاد پوشش کامل رنگی و ایجاد لایه های تخت و درخشان
2. اصلاح پذیری نسبتا مناسب
3. قابلیت ترکیب رنگ خوب
4. قابلیت رندر از تنالیته های متوسط رنگ به تیره یا روشن
نکته: در کار با گواش معمولا از مکمل مدادرنگی استفاده نمی شود اما گاهی برای دورگیری ها، سایه زنی ها یا رنگ گذاری پس زمینه می توان از آبرنگ در ترکیب کار استفاده کرد.

آموزش راندو در طراحی جواهرات .مرحله به مرحله:


پیش از هر چیز طرح مورد نظر باید با دقت و ظرافت روی مقوا منتقل شود. این کار را می توان با استفاده از کاغذ کالک یا کاغذ های کپی انجام داد. حفظ ظرافت خطوط و تمیزی کار در این مرحله اهمیت زیادی دارد. چنانچه از کاغذهای کپی چرب برای انتقال طرح خود استفاده می کنید، حتما از اتود ظریف (ترجیحا 0. 3) برای انتقال خطوط استفاده نمایید.

آغاز رنگ گذاری با طیف متوسط رنگ خواهد بود. به این ترتیب چنانچه طرح مورد نظر شما از طلا زرد است، رنگ اُکر و چنانچه طلا سفید است خاکستری متوسط را انتخاب نمایید. حالا تمام سطوح فلزی کار را با غلظت متوسط گواش، رنگ گذاری کنید.

مرحله ی بعد، ترسیم سایه های تیره تر است، اما نه خیلی تیره. در طلا زرد می توانید از قهوه ای سی ینا استفاده کنید. برای سایه های تیره تر از قهوه ای وندایک استفاده کنید و سایه های طرح را با آن رنگ گذاری نمایید. دقت کنید در هر مرحله، رنگ لایه زیرین به خوبی خشک شده باشد تا کار گِل نشود.

پس از ترسیم سایه های تیره، نوبت به بخش های روشن تر می رسد. برای ترسیم نقاط روشن تر که نور بیشتری به آن می رسد، از رنگ زرد استفاده کنید. می توانید رنگ زرد را کمی روشن کنید تا متعادل تر به نظر برسد.

آموزش راندو در طراحی جواهرات- طراحی دستی
طراحی دستی روی مقوا


تصویر1: نمایش مرحله به مرحله راندو یک قطعه جواهر، طراحی و اجرا آلاله بلالی مقدم

بخش هایی که لازم است باز هم تیره تر شوند، مانند گوشه ها، پشت انحناها و غیره را با رنگ قهوه ای مخلوط با سیاه بسیار تیره نمایید. در صورت لزوم و بسته به رنگ مقوای زمینه، می توانید از رنگ سیاه هم به تنهایی در این مرحله استفاده نمایید.

آخرین مرحله، ترسیم نقاط نور و بسیار روشن در لبه ها و برق جواهر است که با رنگ سفید انجام می گیرد. توجه داشته باشید ترسیم زیاد از حد نقاط متمرکز نوری نتیجه ی عکس داده و پراکندگی و اغتشاش بصری ایجاد می کند، پس محل خطوط و نقاط نوری و تعداد آن ها را با دقت انتخاب نمایید.

آموزش راندو در طراحی جواهرات


تصویر 2: انگشتر”موج و مروارید”، راندو با گواش، طراحی و اجرا آلاله بلالی مقدم

مراحل راندو طلا سفید هم به همین ترتیب است. تنها تفاوت در رنگ های انتخابی شماست که همه باید در طیف های خاکستری با درجه تیرگی و روشنی مناسب انتخاب شوند.

تصویر زیر چهار مرحله راندو جواهرات را مطابق با جهت حرکت عقربه های ساعت نشان می دهد.


تصویر3: نمایش چهار مرحله راندو جواهرات در یک قطعه آویز، طراحی و اجرا آلاله بلالی مقدم

آموزش راندو در طراحی جواهرات

در .آموزش راندو در طراحی جواهرات. مارکر می تواند نقش بسیار مهمی داشته باشد

مارکر که یکی از اصلی ترین و گران ترین ابزارهای ترسیمی در کار طراحی به حساب می آید و اشتباها با نام ماژیک در بین ما ایرانی ها شناخته شده است، این اشتباه از آنجا آغاز شده که اولین مارکرهای وارد شده به صورت تجاری در ایران، بنام و برند تجاری ماژیک و یا به عبارت صحیح تر مجیک Magic ارائه شده اند و نام این محصول را تحت تأثیر قرار داده تا حدی که این نام به صورت عادتی برای ما در آمده است.
 
مارکرهای عمده در بازار ایران، عمدتا از دو برند تاچ Touch ساخت کره جنوبی شامل 149 رنگ و زیگ Zig ساخت ژاپن که در یک مجموعه 106 رنگی عرضه می شوند و شما می توانید هر رنگ مورد نیاز خودتان رو به صورت تک و یا کلی، انتخاب و خریداری نمایید.
 
معمولا رنگ های مارکرهای تاچ ملایم تر هستند و نوع ژاپنی آن با نام زیگ، رنگ های شارپ تر و زنده تری را دارند. البته همین جا متذکر می شویم که لازم نیست تمامی رنگ های این مارکر ها را تهیه کنید، اما خرید یک مجموعه از رنگ های خاکستری گرم و یا سرد را به شما پیشنهاد می کنیم که معمولا شامل 11 رنگ از رنگ خاکستری با شدت های مختلف تیره و روشن می شود.

بقیه رنگ ها می تواند فراخور نیاز شما انتخاب و تهیه شود، اما برای ارزان تر تمام شدن وسائل مصرفی، شما می توانید چهار رنگ اصلی مشکی، آبی، سبز و قرمز را از مارک های متفرقه مختلف مثل Snowman ویا Pentel تهیه کنید، ولی همیشه این موضوع را بخاطر داشته باشید که مارکر شما از نوع محلول بر پایه الکل باشد و عبارت های Alcohol Base و یا Permanent بر روی بدنه آن نوشته شده باشد.

شما می توانید مارکرهای دیگری را در بازار پیدا کنید که به مارکرهای Water Base معروف هستند که این دسته از مارکرها، برای استفاده اطفال و کودکان ساخته شده اند و برای سلامت کودکان از محلول آب در آن استفاده شده که این مارکرها، نتیجه چندان خوبی را در کار شما ندارد. شما به وسیله مارکر های پایه الکل در کار طراحی، سطوح صاف تری را می توانید خلق کرده و مارکرهای آبی در ترسیم، اصطلاحا بر روی هم تاش می اندازند. گونه دیگر مارکر، نوع مخصوص تخته سفید White Board است که این نوع مارکر هم برای کار طراحی مناسب نیست.

مارکرهای حرفه ای در دو نوع تک سر و دو سر ارائه می شوند که کار کردن با نوع دوسر آنها راحت تر است، اما قیمت بالاتری را دارند. ضمن اینکه مارکر های حرفه ای، توانایی این را دارند که از سرهای قابل تغییر استفاده کنند. این نوع سر ها در دو نوع نازک و پهن برای کاربردهای مختلف به صورت جداگانه قابل خرید و استفاده هستند.

همچنین سرهای مارکر به حالت قلم مویی Brush tip هم موجود است که در ترسیم خطوطی با قطر های متغییر به کار می آیند.

آموزش راندو در طراحی جواهرات ماژیک
ماژیک مارکر

در مجموعه مارکرهای حرفه ای، نوعی موجود است که بدون رنگ است و به نام مارکر بلندر Blender Marker معروف هستند. وظیفه این مارکرها ایجاد سایه روشن است، به این صورت که هنگامی که بخواهیم از یک رنگ روشن به سمت تیره ترسیم کنیم، کافیست که نوک مارکر بلندر را به نوک مارکر رنگ مورد نظرمان بچسبانیم، (البته با در نظر گرفتن این مسئله که بلندر، بالای مارکر رنگی باشد)، سپس توسط ماکر رنگی، سطح مورد نظرمان را رنگ می کنیم.

و در صورتی که بالعکس، بخواهیم از یک رنگ تیره به سمت همان رنگ، اما روشن تر سطحی را ترسیم کنیم، می توانیم مارکر بلندر را زیر مارکر رنگی قرار بدهیم، و توسط خود مارکر بلندر، سطح مورد نظرمان را رنگ کنیم و این کار به مدد خاصیت مویینگی مغزی مارکر ها امکان پذیر شده است. البته اینکار احتیاج به چیره دستی و تمرین زیاد دارد.ضمنا برای تکمیل گفته هایمان در مورد مارکرها، این توضیح را اضافه می کنیم که یک مارکر خوب حرفه ای، توانایی شارژ دوباره را توسط جوهر های مخصوص خودشان را دارد، و بارها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

آموزش راندو در طراحی جواهرات.رنگ آمیزی
شارژ ماژیک

همچنین استفاده از کاغذ مناسب و سرعت عمل در امر ترسیم، و بسته نگه داشتن سر مارکر در هنگام عدم استفاده، عمر مفید مارکر شما را بالاتر برده و باعث صرفه جویی در خرید مواد مصرفی شما خواهد بود.

نیوز دیزاین

شاید دوست داشته باشید:معماران و طراحی جواهر

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + شانزده =