همکاری پژوهشگران با صندوق حمایت از پژوهشگران
صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور
دسامبر 10, 2019
طراحان لباس موفق ایرانی
طراح موفق لباس ایرانی قسمت دوم
دسامبر 22, 2019
Show all

رنگ سال 2020 از نظر شرکت پنتون

panton 2020

رنگ سال 2020 از نظر شرکت پنتون چیست؟ این رنگ چطور انتخاب می شود ؟ تحولات رنگی در دهه اخیر چه بوده است ؟ تاثیر روانی رنگ چسبت ؟ با رنگ آبی کلاسیک چطور آرایش کنیم ؟ سوالاتی است که در” سایت عالی ما” سعی داریم به آن پاسخ دهیم . در این مقاله سعی داریم راههای ست کردن رنگها را و روانشناسی رنگ ها را پاسخ دهیم. همچنین به تاریخچه شرکت پنتون در دهه اخیر و رنگهای منتخب آن می پردازیم .

تاریخچه رنگهای انتخابی توسط شرکت پنتون در دو دهه اخیر

Related image

سال 2000:

شرکت پنتون رنگ cerulean را برای 2000 انتخاب کرد؛ رنگی بین نیلی و آبی آسمانی؛ همان آبی نیلگون.

رنگ سال 2001:

fuchsia rose برای 2001 انتخاب شد. fuchsia گلی است که در زبان فارسی به گل گوشواره‌ای معروف است رنگ گل گوشواره‌ای میان قرمز و صورتی است، مشابه رنگ گل رز.

رنگ سال 2002:

قرمز واقعی انتخاب سال 2002  پن. انتخابی که نیاز به توضیح ندارد؛ قرمزی واقعی بدون هیچ طیف اضافی.

رنگ سال 2003:

آبی آسمانی رنگ سال 2003 بود.

“پس در 4 سال اول انتخاب رنگ توسط رنگ‌های آبی و قرمز و رنگ‌های شبیه به آن به عنوان رنگ سال جهان انتخاب شدند.”

رنگ سال 2004:

Tiger lily یا نارنجی هیپنوتیزم شده رنگ سال 2004 بود.

رنگ سال 2005:

آبی فیروزه‌ای رنگ سال 2005 بود. به گفتۀ شرکت پنتون این رنگ از رنگ دریا‌ها گرفته شده است.

رنگ سال 2006:

در سال 2006 پنتون رنگی میان سفید و نقره‌ای را به عنوان رنگ سال انتخاب کرد. دلیل این انتخاب حیوانی به نام سکه دریایی sand dollar بود. این حیوان از شاخه خارپوستان و به صورت پهن و صفحه‌ای شکل هستند.

رنگ سال 2007:

تند‌ترین رنگ را در میان این سال‌ها سال 2007 داراست شرکت پنتون در این سال رنگ قرمز تند را که از فلفل قرمز گرفته بود برای سال 2007 انتخاب کرد.

رنگ سال 2008:

رنگ آبی رنگ سال 2008 اننخاب‌شد. می شود گفت تا سال 2008 بیشتر رنگی هایی از طیف آبی به عنوان رنگ سال انتخاب شده‌اند.

رنگ سال 2009:

میموسا (mimosa) نام رنگ سال 2009 بود رنگی شبیه به آب پرتغال که از رنگ یک نوشیدنی الکلی به نام (Mimosa) گرفته شده است.

رنگ سال 2010:

رنگ فیروزه‌ای به عنوان انتخاب پنتون برای 2010 بود. این دومین بار است که رنگ فیروزه‌ای انتخاب شده است.

رنگ سال 2011:

Honeysuckle رنگ سال 2011 بود  این اسم از گیاهی به همین نام می آید که رنگی شبیه به صورتی دارد. در ایران این گیاه با نام پیچ امین‌الدوله شناخته می‌شود. چرا که اولین بار علی خان امین‌الدوله این گیاه را در ایران کاشته است.

رنگ سال 2012:

tangerine tango تانگو نارنگی. شاید فکر می‌کردید نارنجی هیپنوتیزم شده که در سال 2004 به عنوان رنگ آن سال انتخاب شد بدترین عنوان میان این 19 سال برای رنگ سال باشد ولی با دیدن اسم رنگ سال 2012 باید کاملا نظرتان در مورد آن عوض شود. تانگو نارنگی رنگی میان نارنجی و قرمز دارد.

رنگ سال 2013:

بالاخره از خانواده سبزها؛ زمرد در 2013 به عنوان اولین عضو خانواده سبز‌ها به عنوان رنگ انتخابی پنتون انتخاب شد.

رنگ سال 2014:

پنتون ارکیده درخشان را برای سال 2014 انتخاب کرد.

رنگ سال 2015:

باز هم نوشیدنی الکلی؛ باز هم انتخاب پنتون. سال 2015 هم مثل سال 2009 از رنگ یک نوشیدنی الکلی برای رنگ سال استفاده کرده‌‌اند. Marsala نام رنگ سال 2015 است. رنگی میان قرمز و قهوه‌ای.

رنگ سال 2016:

دوگانگی در رنگ. پنتون دو رنگ را به عنوان برای سال 2016 انتخاب کرد و نام رز کوارتز و آرامش بر روی آنها گذاشت. تقریبا می شود گفت سبز و آبی کم رنگ کوارتز در کوهی است که با انواع و رنگ‌های مختلف دیده شده است.

رنگ سال 2017:

سبز؛ برای دومین بار. در سال 2017 رنگ سبز به عنوان رنگ‌ سال انتخاب شد که این دومین بار است که رنگی غیر از آبی و قرمز و هم خانواده‌های آن به عنوان رنگ سال شناخته می شود.

رنگ سال 2018:

بنفش فوق العاده (Ulrta Violet) رنگ سال 2018 انتخاب شد.

این دومین انتخاب از خانواده بنفش‌ها‌ست.

سال 2019:

اما در آخر می‌رسیم به انتخاب پنتون برای سال 2019 که اخیرا اعلام شد؛ مرجانی زنده

رنگ مرجانی زنده، یکی از طیف‌های زنده رنگ نارنجی است که ته رنگ طلایی نیز در خود داشته و به نوعی منعکس کننده گرما و قدرت موجود در صخره‌های مرجانی زیر دریا است که زیبایی و شکوه خاصی دارند و به گفتۀ مؤسسه پنتون، رنگ امسال نمادی از شادی و خوش بینی بوده و عاملی برای برقراری گرما و صمیمیت در بین افراد است.

با مشاهدۀ رنگ‌هایی که در بالا گفته شد متوجه می‌شویم که رنگ‌های آبی و قرمز و هم خانواده‌های آن‌ها بیشترین نماینده را در این 19 سال دارند که این خود نشان‌دهندۀ محبوبیت این دو رنگ در جهان است.

رنگ سال 1399 -2020

رنگ سال 2020 چه رنگی است ؟

آبی کلاسیک پنتون 19-4052 در دسته رنگ های سرد قرار می گیرد که حس اطمینان و ثبات را القا می کند. این رنگ در عین سادگی، بسیار زیباست. به کار بردن رنگ آبی کلاسیک جنسیت نمی شناسد و از مهم ترین مزایای آن می توان به قابل استفاده بودن درتمامی فصول سال اشاره کرد. سایه های این رنگ به شما کمک می کند تا به راحتی آن را با سایر رنگ ها ترکیب کنید. در مبحث مد و فشن، شما می توانید رنگ آبی کلاسیک را با رنگ هایی همچون متالیک ترکیب کنید و ظرافت و زیبایی بی نظیری را به نمایش بگذارید. رنگ سال 2020 را آبی کلاسیک Pantone Classic Blue .

روانشناسی رنگ سال 2020

این آبی ماندگار و باشکوه، در عین سادگی بسیار زیباست. این رنگ شبیه به آسمان آبی هنگام غروب است، و بدون شک چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند.
طبق بررسی‌هایی که از دیدگاه روانشناسی روی این رنگ انجام شده، آبی کلاسیک برای روح و ذهن انسان رنگی آرامش بخش است و در این روزهای پر آشوب جهان و ایران می توان همه ما را به آرامش دعوت کند و شاید این آبان تلخ را از یاد ما ببرد. این رنگ آبی با همراه داشتن احساس صلح، آرامش روح ما را فراهم می‌کند؛ طوری که یک ذهن شلوغ با دیدن این رنگ به آرامش می‌شود و انگار این رنگ به عنوان پناهگاهی برای فرار از اضطراب و مشغله انتخاب شده است.

این رنگ به تمرکز ذهن کمک می‌کند و درست مانند یک ذره بین زیر نور آفتاب ، افکار پراکنده ذهن را در یک نقطه جمع می‌کند و این نقطه چیزی نیست جز آرامش!
در عین حال با منعکس کردن درجه خاصی از رنگ آبی، احساس پشتکار را در شما تحریک میکند.

ما امروزه در دوره ای زندگی می کنیم که که بیشتر از هر زمان داشتن حس اعتماد به آینده و وفاداری نیاز داریم. این رنگ آبی همان القا کننده همان حس اعتماد به آینده و آرامش است. یک آبی قابل اعتماد که همیشه می‌توانید روی آن حساب کنید.
یک آبی بدون مرز و زیبا، نمادی از گستردگی آسمان پهناور و خوش رنگ غروب است و شاید این رنگ ما را تشویق می‌کند تا افق دیدمان را بازتر کنیم، عمیق‌تر فکر کنیم، سطح فکریمان را بالاتر ببریم و جریانی از روابط خوب و موثر را در زندگی خود ایجاد کنیم.

جملاتی از مدیر اجرایی موسسه پنتون Leatrice Eisemen

پن تون چگونه رنگها را انتخاب می کند ؟

 این کمپانی گروهی متخصص دارد که رنگ های مد سال های آینده را پیش بینی می کنند.

این گروه متخصص با بررسی تاثیر رنگ های فعلی رنگ های مد ۴ تا ۵ سال آینده را پیش بینی می کنند. اعضای این گروه برای پیش بینی رنگ ها ابتدا به این مساله توجه می کنند که مصرف کننده ها چه رنگ هایی دوست دارندو چه رنگ هایی دوست ندارند. بنابراین برای این کار به شوهای تجاری سر می زنند تا تولیدات برندها را ببینند.

شاید این کار به نظر کار ساده ای بیاید اما اینطور نیست. دلیل موفقیت این کمپانی در پیش بینی رنگ ها چشم گروه متخصص، درک آن ها از رنگ ها، و توانایی ارتباط برقرار کردن با رنگ هاست. درواقع احساس آن ها نسبت به رنگ هاست که به انتخاب آن ها کمک می کند.

یکی از کارشناسان این شرکت اظهار می کند :”رنگ های مد اهمیت بسیار زیادی دارند چون نه تنها پوشش ما را تعیین می کنند بلکه روی تمام اتفاقات دنیا نیز تاثیر می گذارند.

در رابطه با مد، رنگ نقش بسیار مهمی را ایفا می کند چون اولین چیزی که هنگام خرید لباس می بینیم رنگ لباس است سپس مدل آن.

در فرهنگ بصری امروزی رنگ ها در برجستگی و داشتن ظاهر خوب نقش بسیار مهمی دارند. امروزه تحقیقات و آزمایشات زیادی را می بینیم که به شکل ترکیب رنگ ها ارائه می شوند. و با حذف مرزها و قانون ها سن و جنسیت در حاشیه قرار می گیرند.”


رنگ سال انتخاب شده توسط پنتون از طریق نظر سنجی های مردمی و از بین رنگ های پیشنهادی این موسسه انجام می شود. بیش از 10 میلیون طراح و تولید کننده در سراسر جهان، برای ارائه محصولات خود به پیشنهادات پنتون تکیه می کنند. معمولا از ترکیب رنگ پیشنهادی شرکت پنتون در کلیه امور مربوط به گرافیک، مد، محصولات، طراحی دکوراسیون و … استفاده می شود.

البته نکته مهم دیگری که باید در نظر گرفت علاوه بر درخواست های عمومی بیش از آن از نظر اقتصادی معمولا کارشناسان و فروشندگان مد با توجه به موجودی ها و کنتراست های رنگی سعی می کنند با پیشنهادات خود ، بازار جدیدی از رنگ را بیافرینند تا به سود آوری بیشتر و تناوب فروش مانند سالهای گذشته را داشته باشند . چرا که اگر مثلا دو رنگ مجاور و نزدیک به هم انتخاب شود امکان خرید مردم کمتر خواهد شد .پس بهترین راه فاصله گرفتن بیشتر تن های رنگی است .

مسئله مهم دیگر نیاز جامعه بشری است ؛ به این معنا که در زمانی که جوامع احتیاج بیشتری به صلح و آرامش دارند و جهان با درگیری ها و مصائب و جنگها دست به گریبان است ، بهترین انتخاب آرامش می تواند باشد . چیزی که آبی کلاسیک می تواند به ارمغان بیاورد .

آرایش مو و لباس 2020

رنگ مو

اگر با خود فکر می کنید که رنگ موی آبی کلاسیک classic blue ترند سال 2020 را در منزل امتحان کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتما برای این کار نزد یک متخصص رنگ حرفه ای بروید. چرا که روندد رنگ 2020 می تواند کمی فشرده باشد. موها ابتدا باید به پایه بلوند روشن برسند تا هرگونه زردی مو از بین برود. این موضوع در جلوگیری از سبز شدن موها بسیار موثر است. به یاد داشته باشید که رنگ موی آبی کلاسیک با موهای مشکی یا پایه طبیعی، هارمونی بسیار زیبایی را تشکیل می دهند. اگر نمی خواهید ریشه موهایتان را دکلره و آبی کلاسیک کنید، می توانید از روش های نوین آمبره و بالیاژ برای تغییر سبک ظاهر خود استفاده نمایید. همچنین می توان از چند رنگ آبی مختلف برای مدل موی آمبره استفاده کرد.

Image result for blue hair 2020 
رنگ موی سال


همان طور که احتمالا می دانید،آبی کلاسیک یک رنگ فانتزی است و ماندگاری بالایی ندارد. جهت افزایش ماندگاری رنگ مو 2020 توصیه می کنیم موهای خود را با آب ولرم و شامپوی بدون سولفات شستشو دهید. برای افزایش ماندگاری رنگدانه های موی خود نیز می توانید هفته ای یکبار از نرم کننده تثببیت کننده استفاده نمایید. در نهایت مجبورید هر دو هفته نسبت به تمدید رنگ موی آبی کلاسیک خود اقدام نمایید. بسیاری از افراد با این نگرانی مواجه هستند که رنگ آبی کلاسیک 2020 چگونه محو می شود و آیا جلوه بدی خواهد داشت؟ اگر رنگ موی آبی کلاسیک را یک رنگ و مش کار حرفه ای برایتان انجام داده باشد، نباید نگرانی چندانی بابت محو شدن آن  داشته باشید. چرا که اگر موها خوب به پایه روشن رسیده باشند، پس از گذشت دو هفته به رنگ آبی بسیار روشن تبدیل خواهد شد. البته در بدترین حالت می تواند به رنگ سبز تبدیل شود. جای هیچ گونه نگرانی نیست و شما می توانید با ترمیم سال 2020 دوباره زیبایی را به موهای خود بازگردانید. بسته به نوع رنگ مویی که استفاده می کنید، هر دو تا چهار هفته نیاز به تمدید خواهید داشت.

در ادامه با نمونه هایی از رنگ سال 2020 آبی کلاسیک آشنا خواهید شد”.سایت رژ لب

رنگ مد سال 2020 از نظر موسسه پنتون

چه رنگهایی با رنگ آبی کلاسیک در آرایش هماهنگی دارد ؟

با توجه به تنوع رنگی که موسسه پنتون اعلام کرده:
آبی رنگ اصلی است و قهوه ای هم امسال رنگ مهمی است، طیف‌های رنگ قهوه‌ای با توجه به جلبک‌های دریایی و تخته‌سنگ‌های ساحلی انتخاب شده است. علاوه بر این دو رنگ دریایی، طبق گفته او، رنگ‌های سفیدی که شبیه به دانه‌های ماسه هستند و رنگ سبز نزدیک به جلبک های دریایی هم نقش مهمی در ترکیب رنگ امسال ایفا می‌کنند.

چه رنگهای را با آبی کلاسیک می توانیم به کار ببریم

چگونگی هماهنگ کردن این رنگها در کنار هم، کلید اصلی مسئله است!
طبق گفته خانم پرسمن، استفاده از رنگ‌های اقیانوسی برای ساخت لایه‌ها در دکوراسیون و یا بافت لباس ها، ترکیب خاصی ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر، همه چیز مانند دریا صاف و آرامش بخش خواهد بود.
ما رنگهای انتخابی سالهای قبل پنتون را بررسی کردیم تا ببینیم آیا رنگی با این مشخصات پیدا می‌کنیم یا خیر. به نظر می‌رسد در روزهای آینده، هفته فشن پنتن رنگهای دیگری را هم معرفی کند و تقریبا مطمئنیم که رنگ صورتی و مرجانی سال‌های گذشته، تماما جای خود را به آبی و سبز دریایی خواهند داد.
یعنی در سال ۲۰۲۰، شاهد صورتی و درجه‌های مختلف او نخواهیم بود. بنابراین انتظار می‌رود رنگهای خنثای اقیانوسی، تا چند سال بعد هم محبوب و مورداستفاده باشند.

رنگ سال 2020 با دیگر رنگها

شاید رنگهای طلایی قهوه ای ، نارنجی آجری تیره ، رنگهای خنثی خاکستری و آبی خاکستری های گوناگون در کنار سفید و کمی سیاه بانمک ، رنگ های گوشتی و صدفی , سبز دریایی ، نقره ای .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید .:روان شناسی رنگ برای لباس چه می گوید ؟

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 3 =