رازهای زیبایی
راز زیبایی. آنچه که یک متخصص پوست می گوید
سپتامبر 30, 2019
روان شناسی رنگ در لباس
روان شناسی رنگ برای لباس چه می گوید ؟
اکتبر 1, 2019
Show all

با شغل های رشته طراحی لباس آشنا شوید

مشاغل مرتبط با مد

مد و لباس و طراحی همیشه شغل وسوسه انگیزی برای علاقمند به دو حوزه هنر و صنعت و تجارت بوده و است . اما چه مشاغلی را در این رشته می توان یافت ؟

گر شما هم از علاقه‌مندان به طراحی لباس هستید و دوست دارید درباره چگونگی ورود به این صنعت دوست داشتنی بیشتر بدانید حتماَ ادامه این مقاله را در هفته های آینده دنبال کنید.

صنعت مد و فشن شامل زمینه های متنوع و زیاد شغلی برای افراد علاقه مند است، مانند:

 • محقق بازار مد و فشن
 • عکاس مد
 • کارگردان هنری خلاق
 • تصویرسازی مد  (Fashion Illustration)
 • گرافیست
 • مدلینگ
 • پیش‌بینی مد  (Fashion trend forecaster)
 • مدیریت فشن و بیزینس مد
 • استایلیست (Stylist)
 • طراح پارچه و چاپ (Textile Designer)
 • الگوساز
 • نویسنده مد و فشن (Fashion Blogger)
 • بازاریابی و تبلیغات فشن (Fashion Marketing)
 • مدیریت فروش
 • طراح ویترین و چیدمان فروشگاه‌ها

افرادی که در مد کار می کنند کارهای مختلفی را انجام می دهند. کسانی که در طراحی مد کار می کنند ممکن است روند لباس ، کفش و لوازم جانبی را تجزیه و تحلیل کنند. آنها ممکن است مفاهیم طراحی را انتخاب کنند. آنها ممکن است از برنامه های طراحی به کمک رایانه برای توسعه طرح استفاده کنند.

آنها که در بازاریابی مد کار می کنند ممکن است به خرده فروشان مراجعه کرده و آنها را متقاعد کنند که برخی از خطوط لباس را خریداری کنند. افراد درگیر در طراحی بصری ممکن است برای مجلات مد و روزنامه ها پخش عکس ایجاد کنند.

ایشان می توانند برای سازمانهای مختلفی کار کنند. برخی از آنها توسط تولید کنندگان پوشاک ، کفش یا لوازم جانبی استخدام می شوند. سایرین برای شرکت های طراحی ، عمده فروشان ، تئاترها یا شرکت های رقص فعالیت می کنند. برخی از آنها برای مجلات مد کار می کنند.

همچنین هنگام نوشتن رزومه ، نامه های جلد و مصاحبه از لیست مهارت های مد استفاده کنید. برخی از این مهارت ها را در مواد شغلی خود بگنجانید تا نشان دهید مهارت های لازم برای موفقیت در صنعت مد را دارید.

عنوانهای شغلی متداول
کارگردان هنری در مجلات مد و رسانه

یک مدیر هنری مسئول یک ظاهر طراحی شده یک محصول خاص است. یک مدیر هنری در صنعت مد ممکن است برای یک مجله مد ، یک شرکت روابط عمومی یا یک خرده فروش فعالیت کند. آنها باید بسیار خلاق باشند و این حس را داشته باشند که تصاویر به فروش یک محصول کمک می کنند.

عکاس تجاری
کارگردان خلاق
ایدیتور و ویراستار

نویسنده تحرییه
عکاس تحریریه
گرافیست
طراح گرافیک
عکاس استودیو
طراح ویترین

نماینده خریدار / خریدار

خریداران و خریداران لباس ، کفش ، و یا لوازم جانبی را از تولید کنندگان پوشاک و عمده فروشان برای فروش در فروشگاه های خرده فروشی را به عنوان شغل خود انتخاب می کنند. آنها برای فروشگاه های خرده فروشی و فروشگاه فعالیت می کنند و مواردی را انتخاب می کنند که فکر می کنند برای مشتریان جذاب خواهد بود. خریداران و نمایندگان خرید به طور معمول مجبورند سفرهای زیادی را انجام دهند ، از سایتهای تولیدی و حضور در نمایشگاه های مد بازدید کنند. آنها غالبا دارای مدرک مد ، بازاریابی و یا تجارت هستند.


هماهنگ کننده تولید پوشاک
هماهنگ کننده نام تجاری منطقه
دستیار خریدار
دستیار بازرگان
خریدار
بازرگان
همکار فروش
مدیر فروش
مدیر نمایشگاه
مدیر فروشگاه
طراح


یک طراح لباس ، کفش و یا لوازم جانبی را ایجاد می کند. مشاغل طراحان در صنایع مختلفی از جمله تولید ، شرکتهای پوشاک ، تئاترها و شرکتهای طراحی فعالیت می کنند. در کنار مهارت های هنری ، بیشتر طراحان برای استفاده از نرم افزار طراحی رایانه و ویرایش گرافیک به مهارت های رایانه ای نیاز دارند.

طراح همکار
طراح پارجه
مدیر
متخصص سبک
سبک شناس
طراح فنی
رنگ شناسی پارچه
محقق بازار


یک محقق بازار مد ، بازار مد را مطالعه می کند تا این احساس را داشته باشد که مردم چه نوع لباس و کفش و لوازم جانبی را می خواهند ، و اینکه چه کسی چه کالاهایی را خریداری می کند ، و با چه قیمتی است. آنها به مهارت های تحلیلی قوی نیاز دارند – آنها باید مقادیر زیادی از داده ها را بخوانند و درک کنند و یافته های خود را به خرده فروشان ، تولید کنندگان و طراحان انتقال دهند.

کارشناس استراتژیک برند


هماهنگ کننده بازاریابی
مدیر بازاریابی
برنامه ریز رسانه
تحلیلگر موجودی فروش
پیش بینی روند بازار


مدل


مدلی برای عکاسان و عموم مردم برای تبلیغ لباس ، کفش و یا لوازم جانبی ایجاد می کند. آنها همچنین ممکن است در حالی که لباس یک طراح را پوشیده اند ، در نمایشگاه مد باند راه بروند. مدل ها در شرایط مختلفی کار می کنند ، از استودیوهای سرپوشیده گرفته تا نمایش مد. آنها اغلب برنامه های غیرقابل پیش بینی دارند و دوره های بیکاری دارند.اما به هر حال شغلی سرگرم کننده است و طالبان بسیاری را هم دارد.

مدل کلاس هنر
هماهنگ کننده مد
مدل لباس کد واک
مدل تناسب اندام و ورزشی
مربی مدلینگ
مدل نمایشگاه


مهارت های برتر


توجه به جزئیات این که آیا شما در حال دوختن لباس هستید یا برای بوتیک خود محصول سفارش می دهید ، توجه به جزئیات در مد بسیار مهم است. برای تحت تأثیر قرار دادن خریداران ، لباس باید دقیقاً درست شود. صاحبان فروشگاه ها باید مراقب محصولات و قیمت های خود باشند. محققان بازاریابی باید مراقب تغییرات در داده های خود باشند. مدل ها باید اطمینان حاصل کنند که محصولاتی که در حال مدل سازی هستند با دقت نمایش داده می شوند. تمرکز و یک نگاه مشتاق تقریباً برای هر شغل در صنعت ضروری است.

حس رنگ
تمرکز
درجه بندی الگوی
فوتوژنیک
مدیریت زمان
تجسم
دانش تجاری

هرکسی که دست در صنعت مد داشته باشد باید بنگاه های اقتصادی و خارجی را درک کند. این امر فقط به دانستن آخرین روندهای مد نیاز دارد. طراحان باید هزینه های مواد و نیروی کار را بدانند و خریداران و صاحبان فروشگاه ها هنگام خرید اقلام باید چشم به بازار بزنند. بدون احساس بازار و روند کسب و کار ، یک طراح با استعداد می تواند از نظر مالی مبارزه کند.

تبلیغات
جذب سرمایه
مدیریت
ساخت
تحقیقات بازار
بازرگاني
توسعه محصول
نمونه سازی
خرده فروشی
حراجی
ارتباطات
تقریباً هر شغل در صنعت مد نیاز به همکاری با دیگران دارد. طراحان باید همکاری داشته باشند

شاید این مطلب برای شما هم جالب باشد:آیا می خواهید بدانید که چگونه یک طراح مد موفق شوید؟

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − شش =