دانشگاه طلا و جواهر می‌تواند به رشد و توسعه صنعت طلا و جواهر کمک کند

کار گروه طلا و جواهر
کارگروه تخصصی طلا و جواهرات در وزارت صمت
اکتبر 15, 2019
مد و الودگی محیط زیست
تاثیر مد بر آلودگی محیط زیست !؟
اکتبر 15, 2019
Show all

دانشگاه طلا و جواهر می‌تواند به رشد و توسعه صنعت طلا و جواهر کمک کند

دانشگاه علمی کاربردی طلا و جواهر
توصیه‌های طلایی برای مشتریان طلا

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به دوره‌های آموزش طلا و جواهر گفت: ترم جدید .دانشگاه طلا و جواهر. از مهر ماه شروع به فعالیت کرده است و تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی قرار دارد که در این دوره‌ها، تک‌ درس‌هایی مانند جواهرشناسی، فروشندگی، سکه‌شناسی و‌… وجود دارد.

دانشگاه طلا و جواهر . در گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، بخش دوم مصاحبه با مسعود یزدانی، نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر را در ادامه می‌خوانید.

آیا در شرایط تحریم می‌توان از بازار طلا در سطح منطقه و جهان بهره برد؟

امروز مدل‌های اقتصادی به‌سرعت نور تغییر می‌کند. اگر دولتمردان کشور و کسانی که در حوزه صنعت، معدن و تجارت دارند فعالیت می‌کنند یک مقدار به دید مثبت به طلا نگاه کنند، حوزه بسیار خوبی برای حل مشکلات اقتصادی است.

در حال حاضر وقتی‌که می‌خواهیم نفت را بفروشیم با هزار مشکل در هزار جا روبه‌رو هستیم و نمی‌توانیم پولش را بگیریم. می‌توان به‌راحتی از محل صادرات طلا درآمد ارزی داشته باشیم و با همین صادرات مصنوعات طلا پول‌های بلوکه‌شده را، وارد کشور کنیم.

این موضوع یک توافق بین تجار است و در تجارت تجار، تحریم جایی ندارد. تاجر، با ما یک قرارداد می‌نویسد، ما هم یک طلای مشخص را طی روندی شفاف ارسال می‌کنیم. آن‌ها هم پولش را از طریق بانک یا از طریق معامله کالا با کالا باز می‌گردانند. به این‌صورت که طلای مصنوع و ساخته شده صادر و به‌صورت شمش باز به کشور بازگردانده می‌شود. این قاعده در کشور وجود دارد اما متأسفانه اجرایی نشده است. ما آماده‌ایم با تمام کسانی که در بحث مشکلات اقتصاد کشور و ارز و صادرات، به دنبال منبع خوبی هستند، جلسات کارشناسی بگذاریم.

در آن جلسه با اشاره به توانمندی‌‌های بسیار بالایی که برای تولید وجود دارد از تولیدکننده‌های معتبر کشور می‌خواهیم در زمینه مقادیر زیاد فعالیت کنند، چرا به‌راحتی بازار فروش آن مهیا است.

در این مقطع که کشور درگیر جنگ اقتصادی است، همیشه که نباید فیزیکی جنگید.

در هشت سال دفاع مقدس خیلی فرزندان این کشور که افراد بسیار باارزشی بودند، به مقام شهادت نائل شدند. اکنون هم نوبت ما است که در حوزه اقتصاد از مال‌، وقت‌، فکر و فضای خود بگذریم تا ایرانی آباد و امن داشته باشیم.

آرزو دارم که اقتصاد وابسته به نفت در کشورمان کمرنگ شود و دولت‌ها دنبال اقتصاد نفتی نباشند، اقتصاد سالم و صنعتی، پتروشیمی، نانو و … باید بنیان اقتصاد کشور را تشکی و خام‌فروشی را نداشته باشیم.

این اتفاق تنها در مورد طلا نیست، در سایر حوزه‌ها از جمله حوزه گردشگری هم شاهد هستیم که دولتمردان ما کم‌کاری کرده‌اند.

آیا در اتحادیه به بخش صادرات توجه می شود؟

بله کمیسیون فنی داریم که در حوزه صادرات فعالیت می کند، در دانشگاه نیز در حوزه کارشناسی فعالیت داریم.این دانشگاه، مرکز آموزشی علمی کاربردی طلا و جواهر است. کمیسیون صادرات چندین سال است که تشکیل شده اما فعالیتش خیلی چشمگیر نبود. در هیئت‌مدیره جدید یک رویکرد واقعی نسبت به این کمیسیون پیدا شده و از همه کسانی که اهل فن هستند و حرفی برای گفتن در صنعت دارند، برای کارگروه فنی دعوت شده است.

در مرکز علمی-کاربردی اتحادیه طلا و جواهر تهران در دو مقطع دانشگاهی کاردانی و کارشناسی و در ۱۱ رشته این دانشگاه مطالب مرتبط با صنعت طلا تدریس می‌شود.

آیا همه زیرساخت‌ها آماده شدند و پذیرش دانشجو دارید؟

بله. دوره‌های ترمی ما از مهر ماه شروع شده است و تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی قرار دارد. دوره‌های تک‌درس‌ مانند فروشندگی یا سکه‌شناسی و … هم وجود دارد.

آیا سکه‌شناسی یک رشته دانشگاهی است؟

سکه را باید بشناسی. حتی فروشندگی را که آکادمیک نیست، آکادمیک کردیم.در حوزه طلا تک‌درس‌ها و تک ‌پودمان‌ها، ساختارهای جداگانه دارد به عنوان مثال ریخته‌گری، ملیله‌کاری، پرس‌کاری و اره‌کاری به شکل جداگانه پرداخته می‌شود. خیلی از مباحث هم به همان تک‌پودمان‌ها مربوط می‌شود.

مدارک‌ این دانشگاه زیر نظر دانشگاه جامع علمی- کاربردی صادر و اعتبار بین‌المللی دارد. برگزاری دوره‌های آزاد بدون محدودیت نیز موضوع بعدی است که در دستور کارمان قرار دارد، مثلاً هنرجو یک چیزهایی را از قبل بلد است و در یک چیزهایی به‌طور جزئی ایراد دارد که می‌تواند از این دوره‌های ۳۰ ساعته استفاده کند.

با آغاز مهرماه با ظرفیت ۳۵۰ دانشجو آغاز به کار می‌کنیم و ثبت نام در این دانشگاه از طریق سایت سنجش قابل دسترسی است.

تا کنون چند نفر در .دانشگاه طلا و جواهر .ثبت‌نام کرده‌اند؟

با توجه به این‌که در زمان اندکی اجازه ثبت‌نام داشتیم، با احتساب تک‌پودمان‌ها، حدود ۱۵۰ دانشجو در چند مقطع مختلف ثبت‌نام کرده‌اند. علاقه‌مندان هم برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن‌های ۷۷۵۳۱۸۳۶ و ۷۷۶۰۴۶۵۹ تماس بگیرند.

به نظر می‌رسد که اطلاعات سایت دقیق‌تر و بازاری‌تر است؟

اطلاعات سایت «کفِ بازاری» است! امکان دارد سایتهای دیگری که در زمینه طلاقیمت و یا خبری را منتشر کند اما به واقعیت خیلی نزدیک نباشد. در حقیقت اطلاعات سایت اتحادیه، اطلاعات واقعی است. قیمت‌ها، مربوط به افرادی است که با این دست می‌خرند، با دست دیگر می‌فروشد! و این همان چیزی که معامله می‌شود و ما آن را در سایت منعکس می‌کنیم. حتی در نظر داریم روزآمد کردن سایت را دقیقه‌ای کنیم.

مردم می‌توانند قیمت‌ها را هم از سایت اتحادیه طلا و جواهر به نشانی estjt.ir دریافت نمایند.

برخی با اسم اتحادیه یک سایت‌های جعلی ساخته می‌سازند، اما سایت ما یکی است، فقط هم همین است، نه نمایندگی داریم و نه جای دیگری است.

آیا توصیه‌ای هم برای مردم دارید؟

چند توصیه به مردم و هم‌صنفی‌های‌ در تهران و شهرستان‌ها و مشتریان که جزئی از شرکای ما هستند، دارم. یکی از این توصیه‌ها نخریدن طلای آب‌شده است. در طلای آب‌شده ناخالصی‌هایی وجود دارد. نمی‌توانیم به مردم کمک کنیم. این نوع طلا در فضاهایی خریدوفروش می‌شود که اصلاً پروانه ندارند. طلای آب‌شده مخصوص تولیدکننده است که آنالیز و خریدوفروش آن را بلد است. تولیدکنندگان می‌دانند که باید از چه کسی این نوع طلا را خریداری کنند.

طلا یک فلز گران‌قیمت است و هیچ ناخالصی را نمی‌پذیرد. طلا باید با استانداردهای مختلف بررسی شود. طلای ۱۸ عیار نیز فرایند شیمیایی دقیقی دارد و این‌جور نیست که هرکسی بتواند استاندارد مورد نظر خود را پیاده کند.

مورد بعدی مسئله خریدوفروش طلا و سکه در فضای مجازی است. متأسفانه هیچ‌گونه نظارت و پیگیری وجود ندارد و پول‌های کلانی را مردم در این فضا باخته‌اند. توصیه اکید دارم که مردم به هیچ‌وجه وارد این حوزه نشوند.

طلا باید، قیمت‌گذاری شده و توسط خریدار، خریداری شود. هم‌چنین فروشنده طلا باید پروانه کسب داشته و درزمینه فروش طلا فعالیت داشته باشد. درزمینه طلا ۲۰ رسته وجود دارد و برای ۲۰ رسته، پروانه صادر می‌کنیم. هیچ رسته‌ای حق دخالت در رسته دیگر را ندارد و هر رسته کاملاً تخصصی است.

یعنی شما با خریدوفروش طلا در فضای اینترنتی مخالف هستید؟

قوانینی که برخی شرکت‌های اینترنتی حمل‌ونقل مسافری با خریدوفروش طلا متفاوت است و نمی‌توانید این دو را با یکدیگر قیاس کنید.

در حقیقت نمی‌توان یک اسنپی که کرایه‌اش مثلا ۲۰ هزار تومان است با یک کیلو طلا که ۵۰۰ میلیون تومان است را مقایسه کرد.

آیا این امکان در یک ساختار دقیق دیگر وجود ندارد؟

جامعه هنوز به آن بلوغ نرسیده است، این موضوع را با اتحادیه‌ای که اخیراً برای این مسئله تشکیل شده، بررسی می‌کنیم.

در این بررسی با اتاق اصناف و صنعت، معدن و تجارت در حال مذاکره هستیم که متولی این کار مشخص شود. مغازه‌ها پروانه دارند. و اگر شخصی یک جواهر ۱۰۰ میلیون تومانی را از مغازه پروانه‌دار بخرند، چنان‌چه در این معامله یک ریال تخلفی شده باشد از طرف اتحادیه بررسی و عودت داده می‌شود. حتی اگر قیمت اجرتش هم گران باشد به مشتری بازمی‌گردد.

سیاست ما بر مشتری مداری است ولی فضای مجازی هیچ‌گونه متولی ندارد!

اگر متولی داشته باشد آیا می‌توان به آن فکر کرد؟

– بله! خیلی هم خوب است. حتی می‌توان از همین تولیدکننده‌ها و فروشنده‌ها استفاده کرد.به‌عنوان مثال می‌توان طلاها را در یک اپلیکیشن گذاشت و فروشنده آن را به متقاضیان معرفی کرد، در حقیقت کار نقل و انتقالش را انجام گیرد؟

اسم فضای مجازی یکی است و کارهایی که در آن انجام می‌شود بیش از ۱۰۰ تا است. اگر شما یک روزی به من زنگ بزنی بگویی که می‌خواهم در فضای مجازی یک سکه بیشتر بخرم فوراً به شما می‌گویم نخر اما من در فضای مجازی دیدم ۱۰۰ تا سکه خریدوفروش می‌شود.

برخی  شرکت‌ها یک اسم خیلی فاخر برای واحدش درست می کنند، وقتی بررسی می کنیم متوجه می‌شویم که این آقا در یک پاساژی مغازه‌ای ۶ متری دارد . که سه دانگش متعلق به خودش است. وقتی قیمت مغازه را برآورد کردیم ۲۰۰ میلیون تومان بود، بعد ایشان در یک روز ۵۰۰ سکه معامله کرده است!

اینکه حالا چطور بتواند ۵۰۰ را سکه معامله کند باید از سوی چه کسی تشخیص داده شود؟ در قدیم، بانک‌ها اعتبار می‌داند. من موافق این روش هستم؛ یعنی اینکه در مورد سکه‌فروشی A بگویم. که آقایان فضای مجازی، خریداران، شرکت‌ها، ایشان می‌تواند تا ۱۰۰ تا دانه سکه شفاف ر ا روی سامانه بگذارند.

ولی وقتی آدمی با این شرایط که مغازه‌اش ۲۰۰ میلیون تومان است، در یک روز ۵۰۰ سکه معامله کرده، این را نه من، نه اتحادیه و نه هیچ بانکی نمی‌تواند تضمین کند. با این حال اگر راهکار و سازوکارش درست شد، ما حاضر هستیم.

در مورد خریدوفروش از تمام هم‌وطنان می‌خواهم که از واحدهای صنفی‌ای که پروانه کسب دارند، خرید کنند.

در حال حاضر پروانه کسب جدید صادر می‌شود؟

بله ما هر روز داریم پروانه می‌دهیم.

فرآیند این کار چگونه است؟

اگر شخصی تقاضا پروانه داشته باشد، خودش و ملکش مشکلی نداشته باشند، ظرف سه ماه جواز صادر می‌کنیم. ولی اگر خودش یا ملکش مشکل داشته باشد، مثلاً صاحب سرقفلی بوده و مالک اجازه ندهد که زرگری تأسیس شود، یک مقدار دردسر دارد.

برای خرید طلا، جواهر و سکه چه پیشنهادی دارید؟

پیشنهاد می‌دهم مردم سکه را فقط از رسته سکه، جواهر را فقط از رسته جواهر و طلا را فقط از رسته طلا بخرند.از دوستان و همکاران خودم هم خواهش می‌کنم .که در حوزه‌های همدیگر دخالت نکنند تا تمام آحاد صنعت‌ بتوانند آن بهره‌ای که باید از آن رسته خود ببرند، آن بهره را ببرند.

هر کس باید در رسته خود فعالیت کند اکنون برخوردها را در این زمینه شروع کرده‌ایم و با هرکسی که در رسته‌های دیگر فعالیت کند، برخورد می‌شود.

همچنین ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید:تشکیل کارگروه تخصصی طلا و جواهرات در وزارت صمت

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 14 =