دانشگاه علمی کاربردی طلا و جواهر
دانشگاه طلا و جواهر می‌تواند به رشد و توسعه صنعت طلا و جواهر کمک کند
اکتبر 15, 2019
fast fashion effect"مد سریع"
تأثیرات محیطی “مد سریع”
اکتبر 15, 2019
Show all

تاثیر مد بر آلودگی محیط زیست !؟

مد و الودگی محیط زیست

تاثیر مد بر آلودگی محیط زیست . آلودگی مد و آب . مد و مواد شیمیایی .مد و میکرو فیبر در اقیانوس های ما . انتشارات گاز و مد و GREENHOUSE . مد و تجزیه خاک . اینها نقش مصرف گرایی ما و پیروی از مد و فشن است در محیط زندگی ما .

صنعت مد تأثیر مخربی بر محیط زیست دارد. در حقیقت ، این دومین آلاینده بزرگ جهان ، درست پس از صنعت نفت است. و با رشد صنعت ، آسیب های زیست محیطی در حال افزایش است.

با این حال ، راه حل ها و گزینه های دیگری برای کاهش این مشکلات وجود دارد. قدم اول در ایجاد آگاهی و تمایل به تغییر نهفته است.

آلودگی مد و آب

در بیشتر کشورهایی که در آن پوشاک تولید می شود ، فاضلاب های سمی تصفیه شده از کارخانه های نساجی مستقیماً به رودخانه ها ریخته می شوند.

فاضلاب از جمله مواد سمی مانند، سرب ، جیوه و آرسنیک است. اینها برای زندگی آبزیان و سلامتی میلیون ها نفری که توسط ساحل آن رودخانه ها زندگی می کنند بسیار مضر است. این آلودگی همچنین به دریا می رسد و سرانجام در سراسر جهان پخش می شود.منبع مهم دیگر آلودگی آب استفاده از کودهای تولید پنبه است که آبهای روان اب و تبخیر آب را به شدت آلوده می کند.

در مورد آن جه می توانیم انجام دهیم؟ تاثیر مد بر آلودگی محیط زیست . آیا راه حلی برای آبها دارد؟

  • لباس هایی را که در کشورهایی با مقررات سختگیرانه محیط زیست برای کارخانه ها تهیه شده اند مانند (اتحادیه اروپا ، کانادا ، ایالات متحده …) انتخاب کنید.
  • الباف طبیعی که نیازی به تولید مواد شیمیایی ندارند انتخاب کنید.
  • از استفاده مواد نامرغوب دوری کنیم و اگرچه لباسی کمی گرانتر اما با ماندگاری بیشتر و مناسبت بیشتری با محیط زیست و بدن انسان دارند استفاده کنیم.

مد و آب مصرف

صنعت مد یک مصرف کننده عمده آب است.
مقدار زیادی آب شیرین برای فرآیند رنگرزی و اتمام تمام لباسهای ما استفاده می شود. به عنوان مرجع ، می تواند در هر تن پارچه رنگی تا 200 تن آب شیرین را به خود اختصاص دهد.

همچنین ، پنبه برای رشد (و گرما) به آب زیادی احتیاج دارد ، اما معمولاً در مناطق گرم و خشک کشت می شود. تا حدود بیست هزار لیتر آب تنها برای تولید یک کیلو پنبه مورد نیاز است .این فشار زیادی در مایع گرانبهایی که تا این حد توصیه به صرف جویی و کمیابی آن است ایجاد می کند و پیامدهای اکولوژیکی چشمگیر مانند بیابان زایی دریای آرال ، که تولید پنبه به طور کامل آب را تخلیه کرده است .

FASHION & WATER CONSUMPTION

در مورد آن جه می توانیم انجام دهیم؟

  • الیاف با مصرف کم آب مانند الیاف کتان و الیاف بازیافتی و مانند آن استفاده کنیم .

مد و میکروفیبر در اقیانوس های ما

هر بار که ما یک لباس مصنوعی (پلی استر ، نایلون و غیره) شستشو می دهیم ، حدود 1900 میکرو فیبر جداگانه در آب آزاد می شوند و راه خود را به اقیانوس های ما می رسانند. دانشمندان دریافته اند که موجودات کوچک آبزی آن میکرو فیبرها را مصرف می کنند. سپس اینها توسط ماهی های کوچک خورده می شوند که بعدا توسط ماهی های بزرگتر خورده می شوند و پلاستیک موجود در زنجیره غذایی ما را معرفی می کنند .

Cora Ball/Rozalia Project

در مورد آن جه می توانیم انجام دهیم؟

  • الیاف طبیعی یا نیمه مصنوعی را انتخاب کنید.

جمع آوری مد و زباله

لباس به وضوح یکبار مصرف شده است. در نتیجه ، ما زباله های نساجی بیشتر و بیشتری تولید می کنیم. یک خانواده در دنیای غرب سالانه به طور متوسط ​​30 کیلو گرم لباس می اندازد دور! فقط 15٪ بازیافت یا اهدا می شود و مابقی مستقیماً به محل دفن زباله می رود یا سوزانده می شود.

الیاف مصنوعی ، مانند پلی استر ، الیاف پلاستیکی هستند ، بنابراین غیر تجزیه پذیر و تجزیه می شوند تا 200 سال طول بکشد . الیاف مصنوعی در 72٪ لباس ما استفاده می شود.

The True Cost Movie

در مورد آن جه می توانیم انجام دهیم؟ تاثیر مد بر آلودگی محیط زیست . آیا راه حلی برای زباله ها وجود دارد؟

الیاف طبیعی یا نیمه مصنوعی را انتخاب کنید .

کمتر بخرید ، کیفیت بهتری بخرید ، لباس اصلاح کنید و بازیافت کنید.

مد و مواد شیمیایی

مواد شیمیایی یکی از مؤلفه های اصلی لباس ما هستند.

آنها در هنگام تولید فیبر ، رنگرزی ، سفید کننده و فرآوری مرطوب هر یک از پوشاک ما استفاده می شوند.

استفاده سنگین از مواد شیمیایی در کشاورزی پنبه باعث ایجاد بیماری ها و مرگ زودرس در بین پنبه کاران و همچنین آلودگی گسترده آب شیرین و اقیانوس ها و تخریب خاک می شود.

برخی از این مواد برای مصرف کننده نیز مضر هستند ( بخش مربوط به سمیت را ببینید ).

در مورد آن جه می توانیم انجام دهیم؟

الیاف ارگانیک را انتخاب کنید .

مارک های پایدار را انتخاب کنید.

همیشه لباس های جدید را قبل از استفاده برای اولین بار بشویید.

به دنبال پوشاک با برچسب صدور گواهینامه باشید که محتوای مواد شیمیایی مانند آن را کنترل می کند OEKO-TEX® ، GOTS یا BLUESIGN® .

انتشارات گاز و مد و GREENHOUSE

صنعت پوشاک 10٪ از تولید گازهای گلخانه ای جهانی را تشکیل می دهد.

صنعت جهانی مد به دلیل انرژی مورد استفاده در تولید ، تولید و حمل میلیون ها پوشاک خریداری شده در هر سال ، گازهای گلخانه ای زیادی تولید می کند .

الیاف مصنوعی (پلی استر ، اکریلیک ، نایلون و غیره) که در اکثر لباسهای ما استفاده می شود از سوخت فسیلی ساخته می شوند و تولید را بسیار پر انرژی تر از الیاف طبیعی می کنند.

بیشتر لباسهای ما در چین ، بنگلادش یا هند ، کشورهایی تولید می شوند که اساساً توسط زغال سنگ تأمین می شوند . این کثیف ترین نوع انرژی از نظر انتشار کربن است.

FASHION & GREENHOUSE GAS EMISSIONS

در مورد آن جه می توانیم انجام دهیم؟

الیاف طبیعی را انتخاب کنید .

کمتر بخرید ، کیفیت بهتری داشته باشید ، لباس اصلاح کنید.

لباس های ساخته شده در کشورهایی را تهیه کنید که از انرژی تجدید پذیر بیشتری برخوردار هستند.

 FASHION & GREENHOUSE GAS EMISSIONS

مد و تجزیه خاک

خاک یک عنصر اساسی اکوسیستم ماست. ما برای تولید مواد غذایی به خاک سالم نیاز داریم و همچنین CO2 را نیز جذب می کنیم. تخریب گسترده و گسترده خاک یکی از اصلی ترین مسائل زیست محیطی است که سیاره ما در حال حاضر با آن روبرو است. این یک تهدید بزرگ برای امنیت غذایی جهانی است و همچنین در گرم شدن کره زمین نقش دارد.

صنعت مد بخش عمده ای از تخریب خاک را به روش های مختلف ایفا می کند: چرای زیاد مراتع از طریق بز برای موی آن و گوسفندهایی که برای پشم خود پرورش می یابند. تخریب خاک به دلیل استفاده گسترده از مواد شیمیایی برای رشد پنبه. جنگل زدایی ناشی از الیاف چوب مانند ریون.

در مورد آن جه می توانیم انجام دهیم؟ تاثیر مد بر آلودگی محیط زیست . آیا راه حلی برای تجزیه خاک وجود دارد؟

الیاف دوستدار خاک را انتخاب کنید.

FASHION & RAINFOREST DESTRUCTION

تخریب مد و RAINFOREST

هر ساله هزاران هکتار جنگل های در معرض خطر و قدیمی با کاهش درختان مزارع درختان مورد استفاده در ساخت پارچه های چوبی مانند ریون ، ویسکوز و مودال جایگزین می شوند.

این از دست دادن جنگل ها اکوسیستم و جوامع بومی را تهدید می کند ، مانند اندونزی که در طی یک دهه گذشته جنگل زدایی گسترده در جنگل های بارانی رخ داده است.

در مورد آن جه می توانیم انجام دهیم؟ تاثیر مد بر آلودگی محیط زیست . آیا راه حلی برا ی آن وجود دارد؟

به جای ریون ، مودال یا ویسکوز ، Lyocell / Tencel® را انتخاب کنید.

how-does-fashion-and-fashion-affect-the-environment

منبع : sustainyourstyl

مطلب مرتبط: تأثیرات اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی “مد سریع”

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 14 =