نقش بازی ها در مد و لباس
بازیهای در رشته های مد و2-fashion
سپتامبر 1, 2020
تصویر سازی در مد
آموزش های تصویر سازی مد
نوامبر 1, 2020
Show all

ویتامینه کردن مو نکات مهم

ویتامینه مو

ویتامینه کردن مو نکات مهم در آشنایی با انواع مو . زمان ویتامینه کردن و لزوم این کار . انواع ویتامینه و نکاتی که در قسمتی از کتاب کار با مواد خانم فاطمه باستان به عنوان نکات تستی که بسیار مهم و مفید به نظر آمد را در این صفحه به نمایش گذاشتیم و تلاش ما در تکمیل مطالب خواهد بود .

ویتامینه مو چیست؟ - آرایشگاه سه رخ
موهای سالم ویتامینه کردن موها

انواع مو

موهای خشک

 موهای خشک خاصیت ارتجاعی کمی داشته مات و کدر هستند.این موها در ریشه حجم بیشتر و در ساقه حجم کمی دارند.

شامپوهای مغذی و نرم کننده می توان برای درمان استفاده کرد .

   ویتامینه کردن مو های خشک :

در مواقعی که موهای طبیعی در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ؛ باد ، گرد و غبار و خشک و شکنننده شده ، کدر و ووز  و یا موخوره شود و این که در اثر استفاده از مواد شیمیایی مثل فر ، رنگ ، دکلره و یا براشینگ هایی مکرر خشک و شکننده شود . از ویتامین های مخصوص موهای خشک استفاده نمایید.

ویتامین موهای خشک ، موخوره را از بین برده و باعث تقویت موها می شود. این ویتامین ها موها را براق نموده و کدری و وز موها را درمان می کند. ویتامین مخصوص موهای خشک دارای مواد موثر لانولین ، کلستروین و لیستین است و به موها رطوبت می دهد . همچنین دارای ویتامین هایD A, است و باعث جلوگیری از شوره خشک و موخوره موها نیز می شود.

 موهای معمولی ( نرمال)

این نوع موها براق و دارای انعطاف خوبی هستند . نه خشک و نه چرب می باشند .

موهای چرب

موهای چرب سست و بی حالت هستند و به سختی فرم میگیرند. از شامپوهای ملایم و مخصوص شست و شوی این موها میتوان استفاده کرد.

نکته 1. محصولات با  ph. اسیدی ملایم برای شستو شوی این نوع موها بوده و شامپوی مخصوص موهای چرب نیز مناسب است.

نکته 2 . (نشانه موی چرب: هنگام دست زدن و ماساژ ریشه دست چرب شده و دارای شوره های تکه ای بوده که بر اثر برس و شانه کردن روی شانه ها می ریزند )

   ویتامینه کردن مو ی چرب :

در مواقعی که موها چرب بوده و بر اثر چربی، دچار شوره و چربی غلیظ شده و حتی ممکن است دچار ریزش شود . ویتامینه موهای چرب از ریزش جلوگیری کرده و کار غدد چرب را تنظیم می کند و باعث تحریک غدد چربی نمی شود. .ویتامینه موهای چرب دارای لانولین ، کامومیل ، کلسترول و لیستین است و به موها جلوه خاصی می دهد . همچنین دارای ویتامین های A,F, B3,B5  و مواد مغذی و هرمون است و باعث رشد موها نیز می شود.

موهای ترکیبی

قسمت های ریشه چرب و ساقه موها خشک و نوک موها ممکن است موخوره داشته باشد . محصولات با  ph. اسیدی ملایم برای شستو شوی این نوع موها بوده و شامپوی مخصوص موهای چرب نیز مناسب است.

از نرم کننده میتوان برا نوک موها استفاده کرد.

مهم : برای افرادی که دچار خارش و سوزش سر هستند  و یا مو های ترکیبی دارند از ترکیب ویتامنه مخصوص موهای خشک و چرب استفاده کنید.

 1. یک دوم ویتامینه موهای خشک و بایک چهارم ویتامینه مخصوص موهای چرب ترکیب و برای افرادی که پیاز موهای شان ضعیف شده یا در اثر دکلره و استفاده از موا شیمیایی خشک شده مصرف کنید .1
 2.   ویتامینه موهای خشک + 1/4 ویتامینه موهای چرب = تقویت موهای ضعیف وآسیب دیده با مواد شیمیایی

ویتامینه کردن موهای رنگ شده

یک شامپوی محافظ رنگ مو را استفاده کنید و موها را شست و شو دهید . ماسک یا کرم تقویت کننده  به موها زده و موها را ماساژدهید . پس از مکث کافی در بروشور مواد ذکر شده ، موها رابا آب ولرم آب کشی کنید. این مواد به موهای رنگ شده رطوبت رسانده و کتوتیکول موها را بازسازی می کند و موجب براق شدن موهای رنگ شده می شود .

 آمپول های تقویتی

از جمله محصولات ویتامینه ی موها آمپول های تقویتی است و نحوه مصرف آن طبق بروشور می باشد .برای معالجه خشکی شکنندگی و ریزش موها می توان از آنها استفاده کرد. این آمپول ها ترکیبی از اسید آمینه و ویتامین 2   Hمی باشد که فعالیت سلول های پوست سر ؛ غدد چربی اطراف ریشه مو را متوقف می کند.

آمپول های بازسازی کننده

 این امپول ها برای زمانی که کوتیکول موها تخریب شده و سلول های آن آسیب دیه باشد استفاده می شود.

مواد محافظت کننده قبل از شروع کار و بعد با مواد

ویژگی های ویتامینه ها

موها در اثر استفاده مکرر از مواد شیمیایی از قبیل ( فر، صاف ،دکلره و حتی شامپوهای قوی ) ضعیف و شکننده شده و یا به دلیلی عوارض گوناگون دچار ریزش می شود . به هر دلیل هنگامی که مو ضعیف شود ،لازم است با مواد تقویتی گیاهی ویا شیمیایی معالجه شوند و موها سلامتی خود را به دست آورند . دقت کنید اگر علت ریز ش مو ارثی و پیری باشد . با ویتامنه ریزش مو درمان نخواهد شد ،بلکه باید از طریق ماساژ و تسریع جریا ن خون در زیر پوست سر ،کم شدن موها را به تاخیر انداخت . محاظت کننده های مو به صورت ترمیم کننده مو و نرم کننده موجود هستند.

ترمیم کننده ها با ورود به کورتکس ،قسمت های آسیب دیده مو را به طور موقت ترمیم می کنند و باعث تقویت مو ها می گردد. نرم کننده ها باعث حفظ رطوبت موها شده و الکتریسیته ساکن موها را کاهش داده و سبب درخشندگی موها می شوند.

از مهم ترین ویژگی های ویتامنیه ها، فرم دهندگی و افزایش مقاومت مواد در برابر عوامل خراجی است . ماده اصلی تشکیل دهنده ویتامینه ها ویتامین B5 است .

ویتامینه کردن به روش سنتی

 شیوه سنتی که دارای ریشه تاریخی در فرهنگ های متفاوت می باشد هزاران سال است که استفاده می شود . در اینجا به چند فرمول جهت ویتامینه کردن موها به روش سنتی و ارگانیک می پردازیم. نکته قبل از شروع سر را شسته و تمیز باشد و مو نم دار باشد.

 1. ترکیب گزنه + الکل =  ترکیب رشد موی سر که مانع ریزیش موها شده و شوره سر را ا زبین می برد.گزنه و الکل را به مت 5 روز در مجاورت نور خورشید در ظرف شیشه ای در بسته قرار داده و زمان مصرف 3 قاشق سوپ خوری از آن در یک بطری آب ریخته و مصرف کنید.
 2. دوعدد زرده تخم مرغ را با یک قاشق غذا خوری روغن زیتون و دو قاشق الکل طبی مخروط کرده و هم بزنید به ریشه مو بمالید و مدت 50 دقیقه با کلاه صبر کنید بهتر است بخار حمام و دمای حمام می تواند کمک به جذب مواد کند.
 3. یک قاشق خاک رس + 2 قاشق روعن + 5 قطره تا 12 قطره اسانس برای رفع چربی مو وخشک کردن آن
 4. 4-      3 قاشق روغن + 2 قاشق روغن کنجد+ 1 قطره روغن زیتون خشکی مو را  از بین می برد.
 5. روغن زیتون + روغن بادام + گزنه + خاک رس = رفع شوره و چربی و تقویت مو رشد مو
 6. روغن زیتون رفع سفیدی زود رس مو

نکات مهم در ویتامینه :

 • شروع ویتامینه از پشت سر است و موها را به 4 قسمت تقسیم کرده و آغاز به کار کنید .
 • ویتامینه باید به موهای تمیز و نم دار زده شود .
 • اگر ویتامینه تیوب استفاده می کنید برا خانم ها دو بار و برای آقایان 4 بار می توانید استفاده کنید . حتما در یک ظرف غیر فلزی و با آب ولرم مخلوط کرده وخوب به هم بزنید . پس از زدن ویتامینه از پست سر از ریشه تا ساقه موها را به ویتامینه آغشته کرده و به آرامی به صورت دورانی به مدت 3 الی 5 دقیقه  ماساژدهید. سپس کلاه پلاستیکی گذاشته به مدت 20 دقیقه زیر سشوار کلاهی و یا دستگاه بخار قرار داده  واز بخار و دما برای بهتر جذب شدن مواد استفاده کنید .سپس آب کشی کنید.
 • بعد از استفاده از مواد شیمیایی با گذشت  48 ساعت می توانید از ویتامینه  استفاده کنید .
 • مدت زمان استفاده از ویتامینه ها هر هفته 3 بار به مدت 6 ماه می باشد .
 • برای موهای آسیب دیده از آمپول بازسازی کننده استفاده کنید .
 • ماده  cmc  دارای عناصر رطوبت زا برای استحکام و حفظ زیبایی و ظاهر مو استفاده می شود.
 • ساختار مو دارای 14% آب و 86% پروتین و لیپید و چربی است .
 • Ph ویتامینه ها اسیدی است که ph قلیایی موهای آسیب دیده را خنثی کرده و به مو حالت شادابی می دهد .
 • ریزش غیر طبیعی مو آلوپیسی نامیده می شود.
 • موی هیدراته یعنی موهای که آسیب دیده و خشک و خشن و شکننده شده باشند.( آمپول های تقویتی ) درمان
 • برای موهای کدر که شفافیت خود را از دست دادند از لانولین استفاده می شود.به مدت یک هفته
 • 14-   ویتامین های A,F برای رشد خیلی زیاد و جلوه دادن به مو استفاده می شود.

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید :

آرایش لباس خانم شیک مسن

چطور جذاب و زیباتر بنظر برسیم؟

راز زیبایی. آنچه که یک متخصص پوست می گوید

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − یک =