مد و الودگی محیط زیست
تاثیر مد بر آلودگی محیط زیست !؟
اکتبر 15, 2019
ارگونومی و مدergonomic and fashion
اهمیت ارگونومی در مد و لباس چیست؟
اکتبر 15, 2019
Show all

تأثیرات محیطی “مد سریع”

fast fashion effect"مد سریع"

توجه به تأثیرات محیطی “مد سریع”. چگونه مد میتواند شکل اقتصادی ، اجتماعی و زیست را تغییر دهد .بنابر این زودتر باید بفکر چاره ای باشیم .

تأثیرات  محیطی "مد سریع"fast-fashion-and-effect-on-social

کارخانه پوشاک در داکا ، بنگلادش. عکس توسط طارق صلاح الدین / ویکی مدیا

مد سریع چیست؟

مد سریع یا fast fashion به مدی اتلاق می شود که با قیمت پایی و در اسرع وقت تولید میشود. تا در اختیار عموم به ویژه طبقه پایین تر که توانایی خرید کمتری دارند قرار گیرد. این مد که در دهه 1980 میلادی در امریکا ایجاد شد . با هدف ارائه در کمترین زمان یعنی از کت واک تا حضور در بوتیک ها حداکثر دو هفته می باشد. خوب قطعا قیمت پایین تولید بالا و سرعت زیاد کیفیت را کم می کند. استفاده از مواد نامرغوب ، عمر کوتاه ، سرعت تبدیل به زباله از مضرات این نوع مد است .

فکر کنید که در این فصل تعطیلات چند ژاکت ، روسری و لباس دیگر به عنوان هدیه داده شده است. چند بار مردم آنها را می پوشند؟ فکر میکنید این لباسها چقدر برای انسانها ضروری است و چه مدت عمر میکند . مد سریع یکی از دست آورد های دنیای مدرن استو دارای دست آورد های در زمینه های اقتصاد ، اجتماع ، فرهنگ و محیط زیست بشر و آینده کره زمین است که در این مقاله سعی شده به مراتبی از آنها اشاره شود.

احتمالاً به مراتب کمتر از آنچه فکر می کنید. هر بار یک کامیون زباله لباس سوخته یا برای دفن زباله ها ارسال می شود! مصرف کننده بطورمتوسط ​​در سال 2014 نسبت به سال 2000 ، 60 درصد لباس بیشتر خریداری کرد ، اما هر پوشاک را به مدت نیمی از طول سال نگه داشته است.

fast-fashion-and-effect-on-social

گذشته است روزهایی که مردم پیراهن خریداری می کردند و سالها آن را می پوشیدند. در دنیای شتاب تقاضا برای پوشاک ، مصرف کنندگان خواهان افزایش لباس های جدید هستند- پس از پوشیدن پوشاک فقط چند بار مدلهای تجاری كلی بر فرض “مد سریع” ساخته شده اند ، و از طریق چرخه های مد كوتاه ترلباس را ارزان و سریع در اختیار مصرف كنندگان قرار می دهند.

این مدل مد خطی خرید ، پوشیدن و دور ریختن سریع لباس ، تأثیر منفی بر مردم و منابع این سیاره دارد . در اینجا نگاهی به پیامدهای اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی آورده شده است:

اقتصاد مد سریع

براساس بنیاد Ellen McArthur ، تولید پوشاک در 15 سال گذشته تقریبا دو برابر شده است ، که توسط جمعیت فزاینده طبقه متوسط ​​در سراسر جهان رانده می شود و فروش سرانه در اقتصادهای توسعه یافته افزایش یافته است. افزایش 400 درصدی تولید ناخالص داخلی جهان تا سال 2050 به معنای تقاضای بیشتر برای لباس خواهد بود.

این می تواند فرصتی برای انجام بهتر باشد. در یک گزارش آمده است که پرداختن به مشکلات زیست محیطی و اجتماعی ایجاد شده توسط صنعت مد تا سال 2030 ، 192 میلیارد دلار سود کلی برای اقتصاد جهانی خواهد داشت. ارزش سالانه پوشاک که خیلی زود رها می شود بیش از 400 میلیارد دلار است .

اثرات زیست محیطی

تولید پوشاک نیز انرژی زیادی مصرف میکند و به انتشار گازهای گل خانه ای کمک میکند. در نظر بگیرید که:

  • ساخت یک جفت شلوار جین به همان اندازه گازهای گلخانه ای را ایجاد می کند که بیش از 80 مایل رانندگی خودرو را انجام می دهد.
  • لباس های دور ریخته شده از پارچه های غیردوستدار محیط زیست باعث تخریب شوند. آنهامی توانند تا 200 سال در محل های دفن زباله بمانند.

تأثیرات اجتماعی

تولید پوشاک به رشد اقتصادی در اقتصادهای در حال توسعه کمک کرده است ، اما نگاه دقیق تر ، تعدادی از چالشهای اجتماعی را نشان می دهد. برای مثال:

  • طبق گفته های غیر انتفاعی Remake ، امروز 75 میلیون نفر لباس ما را می سازند ، و 80 درصد از پوشاک را زنان جوان 18 تا 24 سال تهیه می کنند.
  • کارگران پوشاک ، و در درجه اول زنان ، در بنگلادش حدود 96 دلار در ماه درآمد دارند . هیئت دولت دستمزد دولت پیشنهاد می کند که یک کارگر پوشاک برای زندگی “زندگی مناسب و با امکانات اولیه” به 3.5 برابر این مقدار نیاز دارد.
  • یک گزارش وزارت کار ایالات متحده در سال 2018 شواهدی از کار اجباری و کودک در صنعت مد در آرژانتین ، بنگلادش ، برزیل ، چین ، هند ، اندونزی ، فیلیپین ، ترکیه ، ویتنام و سایر کشورها یافت.

مصرف سریع پوشاک و نیاز به تحول چرخه های کوتاه مد دارد و بر منابع تولید تأکید می کند ، که اغلب منجر به زنجیره های عرضه می شود که سود را بر تنوع طلبی انسان می گذارد.

تأثیرات محیطی “مد سریع”

بنابراین ، چه کاری انجام می دهیم؟

بنابراین ، یک صنعت پوشاک با دوام تر چگونه به نظر می رسد ، و چگونه می توانیم به آنجا برسیم؟ ما در حال شروع به دیدن برخی از علائم اولیه یک صنعت در حال گذار هستیم. مدلهای تجاری مبتنی بر طول عمر  ، شروع صنعتی است که به جای مصرف سریع و غیرمسئولانه از استفاده مجدد از آن پشتیبانی می کند. درست همانطور که Netflix خدمات اجاره فیلم های سنتی را دوباره باب کرد ، ما شروع به دیدن گزینه هایی برای مصرف کنندگان برای اجاره لباس به جای خرید و پوشیدن آنها در کمد های خود کرده ایم. در حالت ایده آل ، “پایان مالکیت” در پوشاک به گونه ای اجرا می شود که تأثیرات آن بر مشاغل ، جوامع و محیط زیست در نظر گرفته شود.

برای پاسخگویی به تقاضای فردا برای پوشاک به روش های ابتکاری ، شرکت ها باید آنچه را که قبلاً انجام نداده اند ، انجام دهند: طراحی ، آزمایش و سرمایه گذاری در مدل های تجاری که از استفاده مجدد از لباس ها استفاده می کنند و عمر مفید آنها را به حداکثر می رسانند. برای شرکت های پوشاک ، زمان آن رسیده است که اختلال ایجاد شود یا اختلال ایجاد شود.

مطالب مرتبط: اثرات محیطی مد

شاید این مقالات را در خصوص تأثیرات محیطی “مد سریع” بپسندید:

آلودگی در صنایع نساجی و بررسی فرایندهای تولید آلودگی

بررسی پساب های تولید شده از فعالیت کارخانجات نساجی

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 20 =