trend and fashion
ترند چیست؟ نقش آن در مد چگونه است ؟
مارس 24, 2021
ماه-منیر-جهانبانی-و-سوزندوزی-لباس-فرح
مهرمنیر جهانبانی احیا کننده “سوزن دوزی بلوچ در ایران”
آوریل 8, 2021
Show all

طراح لباس فرح پهلوی

طراح لباس فرح پهلوی . از آنجا که آغاز طراحی لباس در ایران به عنوان رشته تخصصی پس از دوران مدرنیسم ، در زمان پهلوی اتفاق افتاد . اینجا بهتر دیدیم که نام چند تن از طراحان موفق که برای دربار و فرح دیبا آخرین همسر محمد رضا پهلوی می پردازیم .

لازم به توضیح است لباس ها فاخری طراحی شده در موزه های دنیا و ایران هم اکنون موجود است .

لباس عروس فرح پهلوی دیبا

فرح دیبا در لباس عروسی طراح کریستن دیور

فرح دیبا سومین و آخرین همسر محمد رضا شاه پهلوی بود که در آذرماه 1338 با هم ازدواج کردند و فرح تا پایان عمر محمدرضا پهلوی با او زندگی کرد و صاحب چهار فرزند به نام های رضا، فرحناز، علیرضا و لیلا شدند.

محمدرضا شاه برای تهیه لوازم عروسی از جمله تهیه لباس و غیره مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در اختیار فرح دیبا و خانم قطبی زن دایی فرح قرار داد و برای دوخت لباس فقط مبلغ یک میلیون فرانک به موسسه کریستین دیور پاریس پرداخت شد. 

این لباس یکی از طراحی های مزون معروف کریستین دیور است و طراح آن ایو سنت لورن در آن زمان برای این مزون کار می کرد.

لباس عروسی فرح دیبا از دو تکه تشکیل شده است که شامل پیراهن آستین حلقه ای به همراه یک کت با آستین سه ربع  و دنباله بلند از جنس ابریشم است.

قسمت بالا تنه این لباس با نقوش بته جقه با نخ های گلابتون سیمین نقده دوزی شده و دیگر قسمت های این لباس نیز  با نقوش گل های پنج پر و هشت پر، سنگ دوزی و مروارید دوزی شده است.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن %d9%84%d8%a8%d8%a7%d8%b3%20%d8%b9%d8%b1%d9%88%d8%b3%20%d9%81%d8%b1%d8%ad%20%d9%87%d9%85%d8%b3%d8%b1%20%d8%b4%d8%a7%d9%87%20%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86.jpg است

کت بلند لباس نیز در قسمت بالا تنه با نقوش بته جقه با الیاف نقره نقده دوزی شده است و با سنگ دوزی و مروارید دوزی به شکل گل های پنج پر و هشت پر تزیین شده است.

این لباس هم اکنون در بخش موزه پوشاک سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد نگهداری می شود که مسئولان این مجموعه درباره وضعیت نگهداری این لباس اعلام کرده اند: این  لباس دارای آسیب دیدگی است و در چند قسمت دچار از هم گسستگی تار و پود بوده و همچنین لکه های رنگ به خصوص در قسمت دنباله لباس دیده می شود، همین امر باعث شده تا کارشناسان موزه با توجه به حساسیت لباس و تاکید کارشناسان واحد مرمت از به نمایش گذاشتن لباس به صورت ایستاده و در تن مانکن اجتناب ورزیده و آن را به اصطلاح در حال استراحت روی میز با در نظر گرفتن شرایط ایمن به نمایش بگذارند.

این لباس در تابستان و پاییز سال 90 توسط کارشناسان مرمت سازمان میراث فرهنگی  شستشو مرمت شده و همه الیاف نقره ای آن تمیز شده است.

لباس عروسی فرح پهلوی، یکی از لباس های فاخر  و مهم موجود در مجموعه فرهنگی تاریخی  سعدآباد است که در موزه پوشاک سلطنتی در معرض نمایش قرار دارد.»

از تمام مراحل دوخت لباس عروسی فرح دیبا عکس ها و اسنادی در مجموعه کاخ نیاوران موجود است. منبع هنر نوشتپت

کیوان خسروانی معمار و طراح لباس فرح پهلوی

مهندس کیوان خسروانی

کیوان خسروانی متولد سال ۱۳۱۸ در تهران است. وی تحصیلات خود رادر رشته معماری در سال ۱۳۳۶ دردانشگاه برکلی آمریکا آغاز کرد پس از یک سال به دلیل علاقه به اقامت در وطنش  بازگشت در سال ۱۳۴۱ تحصیلات خود را با درجهٔ عالی در رشتهٔ معماری در مقطع فوق لیسانس دردانشگاه تهران زیر نظرهوشنگ سیهون به پایان رساند و با استفاده از بورس دولت فرانسه دو سال در مدرسهٔ عالی هنر های زیبا  تحصیل کرد.

سال ۱۳۴۳ اولین نمایشگاه انفرادی خود را از کروکیها ی ایران و اروپا در  شهر دانشگاهی پاریس برگزار کرد. کیوان خسروانی با gane drew و maxwell frye در پروژه دانشگاه شفیلد همکاری کرد و در سال ۱۳۴۵ دورهٔ ترمیم آثار باستانی را در دانشگاه معماری رم به پایان رساند. در سال ۱۳۴۶ به ایران بازگشت و در اولین جشن هنر شیراز نورپردازی تخت جمشید و حافظیه و دیگر آمفی تئاترهای را به عهده گرفت. به دلیل علاقه به حفظ صنایع دستی ایران، به مدت ۱۳ سال در زمینه احیای پارچه بافی سنتی ایران، ابریشم اسکو، قلم کار، چشم دوزی اصفهان و سوزن دوزی بلوچستان فعالیت کرد که برخی از طرح‌های او جزو کلکسیون دائمی موزهٔ مد پاریس هستند.

کیوان خسروانی در سال ۱۳۵۶ برای اعتراض به تخریب بافت شهری عودلاجان به بهانهٔ نوسازی، نمایشگاهی از کروکی‌هایش را از محله‌های و بناهای ویران شدهٔ ایران در این محلهٔ قدیمی تهران برگزار کرد.

به گفتهٔ خودش، در اعتراض به خرابی‌های این دست، ۱۳ سال از حرفه و تخصص اصلی خود دست کشید و به طراحی و فروش لباس پرداخت. او ایده‌هایی در بارهٔ بافت و طراحی پارچه‌های سنتی ایران ارائه داده، از جمله کارهای خسروانی در سال‌های اقامتش در پاریس، بازسازی و طراحی داخلی آپارتمان قدیمی متعلق به ژرژ ساند است. او همچنین معمار افتخاری پروژه طراحی داخلی مسجد جامع پاریس است که در این طرح زیر زمین مسجد را به شبستان ایرانی تبدیل کرده‌است.

کیوان خسروانی به دلیل طراحی لباس‌های فرح پهلوی معروفیت زیادی در بین هنرمندان داشت و به استناد گفته‌های مسعود بهنود  به دلیل داشتن بوتیک لباس فروشی در ایران با نام number one به کیوان نامبر وان شهرت داشت. منبع ویکی پددیا

ماه منیر جهان بانی طراح لباس فرح پهلوی

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − پنج =