fast fashion effect"مد سریع"
تأثیرات محیطی “مد سریع”
اکتبر 15, 2019
آرایش لباس خانم شیک مسن
آرایش لباس خانم شیک مسن
اکتبر 29, 2019
Show all

اهمیت ارگونومی در مد و لباس چیست؟

ارگونومی و مدergonomic and fashion

اهمیت ارگونومی در طراحی مد لباس چیست؟ ارگونومی به چه معناست؟.ارگونومی در کیف و کفش چیست ؟ این ها سوالاتی است که سعی داریم در سایت ” عالی ما” عالیما به شما پاسخ دهیم

اهمیت ارگونومی بر سلامتی یکی از جنبه های مهم امروز زندگی انسانی و بهره روی آن است. جریان های مد و زیبایی و صنعت مد ابزاری برای ارتباط اجتماعی انسان است .که اگر از علوم ارگونومی بی بهره باشد زیانهای بسیاری را در بر دارد .

ارگونومی به چه معناست؟

ارگونومی از دو واژه‌ی پویانی « ergon» به معنی کار، و « nomoi» به معنی قوانین طبیعی تشکیل شده . به معنی دانش شناخت کار و رابطه‌ی افراد با آن کار است. انجمن بین‌المللی ارگونومی یک تعریف فنی مطرح کرده است: ارگونومی علم کشف و فهم تراکنش میان انسان و دیگر عناصر یک سیستم است. ارائه‌ی نظریه، داده‌ها، اصول و روش‌هایی برای یک طراحی کارآمد به منظور بهینه‌سازی سلامت انسان . عملکرد کلی سیستم می باشد. هرچند که شاید بهترین تعریف موجود، این نباشد.

ارگونومی به چه معناست؟ergonomic

به بیان خودمانی، می‌توانیم بگوییم که ارگونومی علم راحت کردن کارهاست! در عین حال همه چیز را کارآمد می‌کند. اگر خوب فکر کنید به این نتیجه می‌رسید که هرچه کارها راحت‌تر انجام شوند .در واقع بهره‌وری بیشتر می‌شود. پس ارگونومی یعنی ایجاد راحتی و بهره‌وری بیشتر.

در ساده ترین تعریف علم مطالعه‌ی کار را ارگونومی می‌نامند. پس ارگونومیست‌ها (کارشناسان ارگونومی و ایجاد طراحی‌های ارگونومیک) کار (شغل یا وظیفه‌ای خاص)، چگونگی انجام آن و چگونگی انجام بهتر آن را مطالعه و بررسی می‌کنند.


در ساده‌ترین تعریف، علم مطالعه‌ی کار را ارگونومی می‌نامند. پس ارگونومیست‌ها (کارشناسان ارگونومی و ایجاد طراحی‌های ارگونومیک) کار (شغل یا وظیفه‌ای خاص)، چگونگی انجام آن و چگونگی انجام بهتر آن را مطالعه و بررسی می‌کنند.

اهمیت ارگونومی

آنچه ارگونومی را ارزشمند می‌کند تلاش برای انجام بهتر کارهاست و اینجاست که راحت‌تر و کارآمدتر کردن کارها مطرح می‌شود.
ارگونومی اغلب در مورد محصولات به کار برده می‌شود اما در طراحی خدمات و فرآیندها هم به همان اندازه سودمند است.

ارگونومی پیچیدگی‌های زیادی دارد اما سوال های از این قبیل که «چطور باید از محصول یا خدمت استفاده کنم؟ آیا خواسته‌ها و نیازهایم را برآورده می‌کند؟ آیا استفاده از آن برایم خوشایند خواهد بود؟

بیش از همه ذهن کاربر را درگیر می‌کند. ارگونومی مشخص می‌کند که چگونه از چیزی استفاده کنیم. چگونه نیازهای‌ مان را تامین می‌کند و مهم‌تر از همه آیا از آن خوشمان می‌آید و راحتی و بهره‌وری به ارمغان می‌آورد یا نه. اهمیت ارگونومی در طراحی لباس. چیست؟ “

دست یابی به ارگونومی خوب

برای دستیابی به ارگونومی خوب، باید بدانید چه می‌خواهید؛ کدام رنگ‌، شکل، طرح، اندازه و… برای شما مناسب‌تر است. اگر کسی از ارگونومی مناسبش پیدا کرد، دلیل نمی‌شود که آن ارگونومی برای شما هم مناسب باشد. ارگونومی یک چیز شخصی است؛ شما باید ویژگی‌های فیزیکی‌تان، ماهیت کارتان و عادتهای‌ خود را بشناسید . ببینید آیا همه چیز با شما و شرایط پیرامون شما همخوانی دارد . خوب فکر می کنید پاسخ سوال. “علم ارگونومی به چه معناست؟” را گرفته باشید

بخش های مختلف در علم ارگونومی

در این علم مباحث گوناگونی مطرح می شود. برای نمونه می توان به چند مورد زیر اشاره كرد.:

 • ارزیابی كارآیی افراد به كمك مطالعات و بررسیهای فیزیولوژیك
 • بررسی فعالیت اندامها در حین كار از دیدگاه اصولی بیومكانیك
 • مطالعه زمانهای كار و استراحت
 • بررسی ارتباط متقابل بین انسان و محیط كار
 • آنالیز كار
 • آنتروپومتری و طراحی های آنتروپومتریك
 • طراحی ایستگاههای كار به تجهیزات و ابزارهای دستی
 • بررسی تاثیرات شرایط محیط كار بر عملكرد دستگاههای مختلف بدن
 • آنالیز سیستم انسان ـ ماشین
 • ارزیابی كار و سازمان و روابط بین افراد
 • طراحی عوامل فیزیكی در ایستگاههای كار
 • بررسی میزان خستگی ناشی از كار.

هدف از ارگونومی انسانی

مهندسی فاكتورهای انسانی علمی است میان رشته ای و انسان محور كه معمولاً دو هدف كلی زیر را دنبال می كند:

 • الف) ایمنی و بهداشت
 • ب) تولید و بهره وری

با توجه به نکات ذکر شده و آنچه که در مورد اصول کار و ارتباط انسان با فضای کار او مهم است . آیا این به این معنا نیست که لباس به عنوان مهمترین واسط این امر باید شامل تمام استانداردهای ارگونومیک در واسط میان انسان و محیط زندگی او باشد .

آنچه که در مورد عادات ها و ارگونومی شخصی گفته شد .مناسب طراحان لباس است که باید مطابق با نیازها و سلایق مشتریان خود لباسی را طراحی کرده اید . یا خیاطانی که باید آنها را بدوزند .پس باید با آگاهی و شناخت علم ارگونومی به طراحی و پیاده کردن طرح خود اقدام کنند .

ارگونومی به چه معناست؟ اهمیت ارگونومی در مد و لباس چیست؟ergonomic in fashion

اهمیت ارگونومی. در طراحی لباس


طراحان لباس و کیف و کفش و لوازم پوشیدنی دیگر باید بسیار به این نکته توجه کنند . ابعاد انسانی و بدن انسان متناسب با منطقه جغرافیایی و ژنتیک انسانها .استاندارد های خود را دارند. لذا یک طراح باید به ابعاد بدن ، سایز بندی و راحتی افراد در نوع پوشش و لوازم جانبی طراحی شده توجه کند.

می خواهید برای یک روز طولانی در دفتر بروید. کفشهای  پاشنه های پاشنه بلند مورد علاقه خود را بپوشید. کیف دستی بزرگ گرانقیمت خود را به دست ییگیرید. شما شبیه یک میلیون دلار هستید. اما پشت شما از قبل فشار آن پاشنه ها را احساس می کند و گردن شما از شما التماس می کند که کیف خود را در خانه بگذارید.

اما برای بسیاری از خانم ها ، زیبایی درد است . اما ، لازم نیست اینگونه باشد. شما می توانید پیشرو و آگاه از سلامتی باشید – فقط باید بدانید که چگونه می توانید مفهوم نوظهور ارگونومی مد را جستجو کنید .

به همین دلیل SpineUniverse از کارن اریکسون ، دی سی ، FACC ، بنیانگذار Erickson Healing Arts در شهر نیویورک سیتی . خواست تا توضیح دهد که چگونه ارگونومی مد بر ستون فقرات تأثیر می گذارد . چگونه می توانید از آن استفاده کنید.تا به شما کمک کند ظاهر زیبایی داشته باشید و احساس بهتری داشته باشید.
شما می توانید پیشرو و آگاهی از سلامتی باشید – فقط باید بدانید که چگونه می توانید مفهوم نوظهور ارگونومی مد را جستجو کنید.منبع عکس: 123RF.com.

اهمیت ارگونومی در مد و لباس چیست؟


دکتر اریکسون می گوید ، ارگونومی مد تقاطع مد و سلامت است.

دکتر اریکسون می گوید: “شواهد و مدارکی در حال رشد وجود دارد که نشان می دهد زنان می توانند انتخاب مدی را داشته باشند . که از سلامت و ارگونومی مناسب بدن آنها پشتیبانی می کند.” “ما در حال صحبت کردن با تلفن همراه با کفش ، کیف دستی ، لباس مناسب ، و لباس های زنانه هستیم. امروزه نحوه حمل تلفن همراه ما نیز در ارگونومی مد قرار می گیرد. و مجموع اینها سبک ما را تشکیل میدهد. “

دکتر اریکسون می گوید ، اگر احساس می کنید بیشتر نگرانی های بهداشت مد به زنان و نه آقایان مربوط می شود . به همین دلیل است.از کفشهای تخت گرفته تا تسمه های ضخیم تر کیف ، لوازم جانبی مردانه .از نظر ارگونومیک نسبت به خانم ها مناسب تر است.

دکتر اریکسون می گوید: “به عنوان یک تعمیم گسترده ، مردان نگرانی های زیادی در مورد مد ندارند.” “حتی سبک لوازم جانبی مردان – تسمه های پهن تر یا تسمه کراس وی ارگونومیک تر است.”

مهمترین لوازمی که می توانند در مد باعث درد شوند را بشناسید


دکتر اریکسون می گوید 4 گروه لوازم جانبی می توانند بیشترین آسیب را به ستون فقرات شما وارد کنند:

 • کفش
 • کیف های دستی
 • جنس پارچه و لباس
 • تلفن های همراه
ارگونومی کیف و کفش. اهمیت ارگونومی در طراحی لباس. چیست؟ ergonomic in shows
ارگونومی کیف و کفش

اهمیت ارگونومی . کفش


مشکل: پاشنه بلند وزن بیشتری را روی پیشانی پای شما (قسمت بالای پا ، از وسط پا تا انگشتان پا) ایجاد می کند . می تواند خطر ابتلا به آرتروز را از ساییدگی و پارگی آن بر روی مفاصل شما به وجود آورد. دکتر اریکسون می گوید: “پاشنه بلند منحنی کمر را زیاد می کند و باعث درد و اسپاسم می شود.”

همچنین پوشیدن کفش بدون جذب شوک خوب ، مانند کفش های باله یا دمپایی های لا انگشتی و صندل . توانایی شما در راه رفتن با یک راه رفتن معمولی را تداخل می کند. این فشار بیشتری به مفاصل کمر و دیسک شما وارد می کند.

راه حل : در حالی که کفش پاشنه بلند یک مجرم شناخته شده سلامت ستون فقرات است ، شما هنوز هم می توانید کفش های بلندی بپوشید بدون اینکه به پشت خود آسیب برساند. دکتر اریکسون طرفدار سیستم عامل هایی است که پایه پا در آن قرار دارد . بنابراین شما بدون تغییر شکل و یا فشار آوردن به پایتان ، قد را بلند می کنید. 

با این حال ، او می گوید افرادی که مچ پا ضعیف دارند. یا افرادی که در معرض شکستگی ستون فقرات هستند (مانند افرادی که پوکی استخوان دارند) باید از کفشهای پاشنه بلند خودداری کنند. زیرا می توانند خطر سقوط را ایجاد کنند. او همچنین پیشنهاد می کند که پاشنه بلندها  را در داخل خانه بپوشید .و از سطوح غیرقابل توصیف (مانند تخته سنگ یا آجر) اجتناب کنید.

او می گوید: “روند دیگری که من دوست دارم کفش پاشنه بلند با بندهای بدور مچ پا بسته شده است.” “این کفش در پای شما ایمن است ، بنابراین شما یک راهپیمای معمولی دارید.”

کیف های دستی


مشکل: دکتر اریکسون می گوید ، مشکلی که در کیف های دستی بزرگ وجود دارد این است که آنها چیزهای زیادی را دعوت می کنند. هرچه کیف ها سنگین تر و سنگین تر شوند ، استرس را روی شانه شما قرار می دهند . این باعث درد شانه ، درد گردن و سردرد می شود. این مشکلی است که یک طراح لباس یا کیف و کفش باید حل کند اما .

او می گوید: “ترکیبی ازحمل رایانه ،تلفن های همراه و سپس حمل کیف دستی سنگین . لطفا به مشکلات ستون فقرات گردن رحم کنید.” وی گفت: “مردم منحنی طبیعی ستون فقرات خود را از دست داده اند. ما قبلاً فقط این را می دیدیم که در افرادی که رانندگی زیاد می کنند دچار این عارضه می‌شدند . اما اکنون به طور مرتب در مردم مشاهده می کنیم. “

راه حل: اگر مجبور هستید کیف شانه ای را حمل کنید ، هر روز آن را سبک کنید. یک راه آسان برای کاهش وزن ، انتقال وسایلی (مانند آرایش ، یک بطری آب یا کفش) در محل کار یا ماشین شما است . بنابراین احساس نمی کنید که ملزم به حمل آن وسایل در کیف خود باشید.

سایر نکات کیف دستی سالم شامل موارد زیر است:

 • هر شب سکه های خالی را از کیسه خود خالی کنید.
 • هنگام خرید یک کیف جدید ، قبل از خرید آن را امتحان کنید که چقدر سنگین است
 • تسمه های پهن تر دسته  کیف های بلند متقابلا وزن را به خوبی توزیع می کنند.
 • استفاده از یک کیف کوچکتر به معنای آن است که حمل کمتری خواهید داشت.
 • کوله پشتی های کوچکتر با تسمه های پشتیبان و طرح های مرسوم ، مد روز گزینه خوبی برای رفت و آمد است.
 • کیف های مناسب برای تلفن همراه و موارد ضروری مانند گواهینامه رانندگی یا کارت اعتباری باشد را انتخاب کنید.

جنس پارچه و لباس


مشکل: در جستجوی سبک siluetette  کامل ، می توانید ستون فقرات خود را قربانی کنید. لباس های بسیار تنگ و  نامناسب می توانند باعث درد شوند ، توانایی حرکت صحیح و گردش خون را کاهش دهند.

سینه بندهای ضعیف یکی دیگر از اشتباهات متداول مد است که می تواند منجر به کمردرد شود. سینه بند باید احساس راحتی داشته باشد ، نه محکم به دور ستون فقرات پیچیده باشند.

تلفن های همراه نکات ارگونومیک


مشکل: به این فکر کنید که چقدر وقت برای تلفن همراه خود می گذرانید. گردن شما به احتمال زیاد خمیده شده است. و آن موقعیت استرس زیادی را بر گردن شما وارد می کند . منحنی طبیعی گردن شما را کاهش می دهد.

راه حل:  نگه داشتن تلفن در مقابل چشمان شما بهترین وضعیت تلفن همراه است.

ارگونومی مد: این چیزی مهمتر از آن است که به نظر می رسد


در نهایت ، دکتر اریکسون می گوید زنان باید در لباس خود احساس سلامتی و توانمندی کنند. بخش عظیمی از آن حالت استقامت است ،.که نه تنها به زیبایی ظاهری کمک می کند بلکه برای سلامت ستون فقرات نیز ضروری است.

او می گوید: “من می خواهم كه زنان احساس قدرت كنند و با وضعیت كامل قدم بردارند.” “زنانی که دارای قدرت هستند با سینه باز و حالت ایستاده قدم می زنند ، و چشمانشان جلوی آنها نگاه می کند – نه پایین و نه رو به جلو.”

قسمتی از مطلب با استفاده از ترجمه مقالاتی از سایتهای اقتصاد درباره و spineuniverse میباشد

شاید به این مقاله علاقمند باشید:معرفی لباسهای هوشمند و نقش آنها در سلامتی چیست؟

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − هفت =