3Smart clothes
لباسهای هوشمند ” نقش آنها در سلامتی چیست؟
سپتامبر 30, 2019
جنس شناسی پارچه
شناخت پارچه و آموزش پارچه شناسی
سپتامبر 30, 2019
Show all

پارچه های هوشمند

پارچه های هوشمند

پارچه های هوشمند. حضوری ناگهانی و در حال توسعه دارند . موادی که به سرعت در لباسهای در ارتباط با سلامتی، نظامی ، حمل و نقل و بسیاری از صنایع دیگر جای گرفته اند .

به گفته‌ی مدیر تحقیقات فروش انجمن بین‌المللی پارچه‌های صنعتی (IFAI)، بازار فروش منسوجات هوشمند در سراسر جهان با نرخ رشد سالیانه حدود ۱۸ درصد، از ۹۸۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ به میزان ۱٫۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ رسیده است؛ او این مطلب را در اجلاس IFAI با عنوان،«تحولات جاری در بازار پارچه‌های فعال و هوشمند» در کالیفرنیا بیان کرده است.


صنایع حمل‌ونقل (کمربند ایمنی قابل باد شدن و گرم‌کن صندلی) ۲۷ درصد؛ صنایع نظامی ۲۱ درصد و حوزه‌ی ساخت‌وساز حدود ۲۰ درصد و بخش ورزش و تناسب‌اندام نیز حدود ۱۷ درصد از سهم بازار تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی را به خود اختصاص داده‌اند.
بااین‌وجود، بخش ورزش بالاترین نرخ رشد جهانی سال ۲۰۱۴ را دارا بوده و رشد در بخش مُد ۱۷ درصد و در پزشکی، بهداشت و درمان ۳۳ درصد بوده است.


پیشرفت در فناوری نانو، بازار منسوجات هوشمند را تحت تأثیر قرار داده است؛ برای مثال ترکیب نانو ذرات با پارچه به‌ منظور افزودن یا تغییر خواصی مانند مقاومت در مقابل آتش، ایجاد قابلیت‌های الکترونیکی و رسانایی انجام می‌شود.
Jeff Rasmussen به برخی از تحولات در حال جریان در بخش نظامی اشاره کرد؛ به‌طور مثال لباس‌های استتاری که با توجه به محیط پیرامون فرد تغییر رنگ می‌دهند و یا لباس نبرد سبک‌وزنی که با تجهیزات پایش سلامتی و وسایل ارتباطی تلفیق‌ شده‌اند.
درزمینه‌ی سلامت فردی، نانو مواد می‌توانند در برابر ایجاد آسیب با تحویل دارو تأثیرگذار باشند و یا با استفاده در حس‌گرها، نسبت به لخته شدن خون و یا حتی بیماری‌های خاص هشداردهنده باشند.
نانو مواد در برخی از کاربردها در حدود یک تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ به اقتصاد ایالات‌متحده کمک کرده است. کشورهای اروپای غربی، ژاپن و ایالات‌متحده در حال سرمایه‌گذاری در بخش نانو مواد هستند؛ این کشورها درمجموع حدود ۷۵ درصد از اقتصاد نانو مواد را به خود اختصاص داده‌اند.

پارچه های هوشمند

تأثیر هوشمندسازی در حوزه نظامی ایالات‌متحده

هرچند هزینه‌های صرف شده ایالات‌متحده در بخش پوشاک و سایر منسوجات نظامی در حال کاهش است، اما علاقه فراوانی برای استفاده از منسوجات پیشرفته در برخی از کاربردهای نظامی مانند چادرهای مجهز به منسوجات تأمین‌کننده برق خورشیدی و ضد آب وجود دارد.
محققان انجمن پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی(DARPA)  به دلیل برنامه  Warrior Web چندین سال در حال تحقیق بوده‌اند تا یک پوشش محافظ خارجی را برای سربازان ارائه دهند؛ لباسی نرم که به‌طور چشمگیری قابلیت‌های فیزیکی فرد را افزایش می‌دهد. همچنین، ساخت لباس‌های فرم محافظ در مقابل عوامل زیستی و شیمیایی با استفاده از الیاف نانولوله‌های کربنی در برنامه‌ی بلندمدت این انجمن قرار دارد. این پژوهش در آزمایشگاه ملی لیورمور کالیفرنیا با همکاری دانشگاه MIT و دیگران در حال انجام است.

هوشمندسازی های موفقیت آمیز

 برخی از فناوری‌هایی که در بخش‌های گوناگون بازار از مقبولیت برخوردارند، عبارت‌اند از:
فناوری مواد تغییر فاز دهنده‌ی ، این محصول در اصل برای ناسا ایجادشده بود و اکنون در لباس‌های محافظ افسران پلیس ایالات‌متحده به‌منظور کاهش وزن و تنظیم درجه حرارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
محصول شرکت D30 انگلیسی که پوست هوشمند Aero D30 نامیده می‌شود؛ یک‌لایه محافظ ضربه و سبک‌وزن که می‌تواند روی پارچه اعمال شود. موادی نرم که تحت تأثیر نیروی زیاد ناشی از ضربه، سخت شده و پس از حذف ضربه دوباره به حالت نرم بازمی‌گردند. اگرچه این محصول بیشتر برای بازار ورزشی ایجادشده بود، اما در کاربردهای نظامی، پلیس و لباس‌های محافظ صنعتی نیز قابل‌استفاده است.

زانوبند تهیه شده از پارچه های هوشمند تغییر فاز دهنده شرکت D3O

شرکت اتریشی Provlies GmbH ارائه‌دهنده مواد ژئوسنتتیک مجهز به برچسب تشخیص فرکانس رادیویی است که می‌تواند برای کنترل وضعیت روکش جاده‌ها مورداستفاده قرار گیرد. مواد ژئوسنتتیک بین لایه زیرسازی جاده و آسفالت جدید جای‌داده می‌شود.
شرکت Kolon Glotech کره جنوبی ارائه‌دهنده پارچه‌های پوشاک مولد گرما است که از یک پلیمر رسانا برای ایجاد گرما استفاده می‌شود. پارچه‌هایی بانام HEATEX که به‌طور یکنواخت گرما ایجاد کرده و با برنامه تلفن هوشمند قابل‌کنترل هستند.
پیراهن ورزشی Omsigna با حسگرهایی که از قابلیت ردیابی انواع داده‌ها، انتقال آن به یک نرم‌افزار و سپس به یک برنامه تلفن همراه برخوردار است، این محصول ساخت یک شرکت مستقر در مونترال کانادا است.

برخی فناوری‌های جدید و درحال‌توسعه

حسگرهای HARKEN برای بررسی تنفس و ضربان قلب که به‌صورت نامحسوس در کمربند ایمنی و روکش صندلی اتومبیل جاسازی‌شده‌اند و با اندازه‌گیری علائم حیاتی راننده در صورت بروز خطر، فرد را با هشدارهای لمسی و صوتی آگاه می‌کنند.
یک قطعه الکترونیکی بسیار نازک که به پوست متصل شده و با روشی غیرتهاجمی فعالیت‌های مغز، قلب و سایر فعالیت‌های عضلانی را کنترل می‌کند. این محصول توسط محققان دانشگاه Illinois ارائه‌شده است. اجزای الکترونیکی بر روی یک ورق پلیمری که ازنظر ضخامت و ویژگی‌های ارتجاعی مشابه پوست است، جاسازی می‌شوند.

این قطعه الکترونیکی می‌تواند به بیماران مبتلابه اختلالات عصبی و عضلانی برای برقراری ارتباط از طریق رایانه کمک کرده و حتی از امکان تشخیص تحرک ماهیچه‌های گلو برخوردار بوده و سیگنال‌هایی که به‌این‌ترتیب به رایانه ارسال‌شده می‌تواند منجر به تشخیص سخنان فرد شود.

رشد آینده منسوجات هوشمند

پارچه‌های هوشمند. دارای فناوری تجهیزات الکترونیکی قابل پوشیدن در آینده از رشد چشم‌گیری برخوردار خواهند بود. امروزه شرکت‌های تأثیرگذار بر بازار، برای برتری در بخش‌های زیر فعالیت می‌کنند.
درزمینهٔ نظامی، به‌خصوص منابع تأمین انرژی
فناوری درک جمعیت جوان جامعه که از ارتباطات سریع و چندگانه برخوردارند.
رشد جمعیت سالمندان که نیازمند استفاده از فناوری‌های پیشرفته پایش سلامت هستند.
تولید تجهیزات الکترونیکی انعطاف‌پذیر، پارچه‌های تلفیق‌شده است. با حسگرها و پایشگرها .با استفاده از فناوری بلوتوث با مصرف اندک انرژی، به‌طور قوی ادامه خواهد داشت.
با پیش‌بینی ۹٫۷ میلیاردی جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰ که ۷۵ درصد آنان در شهرها زندگی خواهند کرد. استفاده از قابلیت‌های منسوجات هوشمند به‌منظور رفع نیازهای جمعیت متراکم آینده از اهمیت زیادی برخوردار است.

منبع :نانو تکسنت

مطالب مشابه:معرفی لباسهای هوشمند

استایلر
استایلر
طراحی لباس و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + یازده =